Romatoid artrit ve nöropatik ağrıda serum maresin-1 ve lipoxina-4 düzeyi
Serum maresin-1 and lipoxina-4 level in rheumatoid arthritis and neuropathic pain
- Tez No: 800993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı romatoid artrit (RA) hastalarında nöropatik ağrıyı değerlendirmek ve serum lipoxinA-4 ile serum maresin-1 düzeyidüzeylerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırıp RA'teki klinik önemini belirlemektir. Amerikan romatoloji cemiyetinin RA tanı kriterlerini karşılayan ve en az bir yıldır bu tanıyla takip edilen 60 RA'lı hasta ve 30 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilerek karşılaştırıldı. Hastalık aktivitesini değerlendirmek için hastalık aktivite skoru 28 (DAS28) hesaplandı. Serum Lipoxin A4 ve serum Maresin-1 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. RA hastalarında nöropatik ağrı durumu PAİNDETECT anketi ile belirlendi. Tarama sonucu 19 puan ve üzeri olanlar nöropatik ağrı bileşeni olası, 19 puan altı ise nöropatik ağrı bileşeni olası değil olarak kabul edildi. Yaş ve cinsiyet açısından RA'lı hastalarla sağlıklı kontroller arasında anlamlı bir fark yoktu (sırasıyla p=0.071, p=0.922). Nöropatik ağrı bieşeni olası olan hasta oranı %28,3(n:17) idi. DAS28'e göre hesaplanan yüksek hastalık aktivitesine sahip hasta oranı %38,3(n:23) idi. Romatoid artritli hastalar ve kontrol grubunda serum Maresin-1 düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamıştır. (p:0.310) Romatoid artritli hastalar ve kontrol grubunda serum Lipoxin A4 düzeylerinin karşılaştırılıldığında ise kontrol grubunda daha yüksek saptanmış ve istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate neuropathic pain in patients with rheumatoid arthritis (RA) and to compare serum lipoxinA-4 and serum maresin-1 levels with healthy controls to determine their clinical significance in RA. 60 patients with RA and 30 healthy controls who met the RA diagnostic criteria of the American rheumatology society and were followed up with this diagnosis for at least one year were included in the study and compared. Disease activity score 28 (DAS28) was calculated to assess disease activity. Serum Lipoxin A4 and serum Maresin-1 levels were measured by ELISA method. Neuropathic pain status in RA patients was determined by the PAINDETECT questionnaire. Those with a T search result of 19 and above were considered likely to have a neuropathic pain component, and a score of less than 19 was considered to be a non-probable neuropathic pain component. There was no significant difference between RA patients and healthy controls in terms of age and gender (p=0.071, p=0.922, respectively). The rate of patients with probable neuropathic pain component was 28.3% (n:17). The rate of patients with high disease activity calculated according to DAS28 was 38.3% (n:23). No statistically significant difference was found between serum Maresin-1 levels in patients with rheumatoid arthritis and the control group. (p:0.310) When the serum Lipoxin A4 levels in the patients with rheumatoid arthritis and the control group were compared, they were found to be higher in the control group and a statistically significant difference was found.