Human papilloma virus (HPV) direncinde miyeloidtürevi baskılayıcı hücrelerin (MDSC) rolünün değerlendirilmesi
In human papilloma virus (HPV) resistanceevaluation of the role of myeloi̇d derived suppressor cells (MDSC)
- Tez No: 801072
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÇELİK, DOÇ. DR. MEHMET KULHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: HPV pozitifliği olan hastalarda HPV persistanslığı, regresyonu, aktif HPV pozitifliği olan hastaların ve HPV negatif kontrol grubunun MDSC açısından karşılaştırılması ve persistansta MDSC'nin rolünün belirlenmesi amaçlandı. GEREÇ YÖNTEM: Konya ili SUTF jinekoloji veya jinekolojik-onkoloji polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası yüksek riskli HPV (hrHPV) pozitifliği olup en az 1 yıl persiste eden (HPV-P), HPV pozitifliği olup regrese olup negatifleşen (HPV-R), aktif HPV pozitifliği bulunan (HPV-A) ve HPV negatif olan (HPV-N) kontrol grubu hastalar dahil edildi. Rutin alınan kan örneklerinden arta kalan numuneler kullanılarak akım sitometri yöntemiyle MDSC araştırılması üzerine planlandı. BULGULAR: Çalışmaya her grup için özellikleri sağlayan toplamda 126 hasta katıldı. Dahil edilen kadınların sosyodemografik (yaş, ikamet yeri, sosyoekonomik durum, eğitim, meslek, medeni durum, sigara kullanımı), obstetrik-jinekolojik (parite, kontrasepsiyon yöntemi, HPV DNA tipi, multipl HPV enfeksiyonu, muayene bulguları, ilk coit yaşı, ilk doğum yaşı, kolposkopi bulguları, smear ve biyopsi sonuçları) ve genel tıbbi özellikleri kaydedildi. Her 4 grubun sosyodemografik verileri istatiksel olarak birbiri ile karşılaştırıldı. Gruplar arasında sosyodemografik verilerde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışmada her 4 grup için MDSC hücresi alt grupları olan Total MDSC, PMN MDSC, İmmatur MDSC, Matür MDSC ve Mononükleer MDSC hücreleri değerlendirildi. Total MDSC, PMN MDSC ve matür MDSC HPV-N olan kontrol grubunda diğer gruplara göre, mononükleer MDSC'ler ise HPV-P grubunda HPV-A grubuna göre istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. Gruplar arası immatur MDSC'lerde anlamlı farklılık saptanmamıştır. SONUÇ: Tedavi ve takip bireyselleştirilmesinde immünoloji oldukça önemli bir yere sahiptir. Sunulan bu çalışmada HPV persistans ve progresyonu ile MDSC hücre düzeyleri arasında bir ilişkisi saptanmamıştır ancak daha büyük çalışma gruplarında çalışılmasına ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Human papilloma virüs (HPV), Miyeloid Kökenli Baskılayıcı Hücreler (MDSC)
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to compare HPV persistence and regression in patients with HPV positivity, patients with active HPV positivity and HPV negative control group in terms of MDSC, and to determine the role of MDSC in persistence. MATERIAL & METHOD: Those aged 18-65 years who applied to the SUTF gynecology or gynecology-oncology outpatient clinic in Konya province with high risk HPV (hrHPV) positivity and persistence for at least 1 year (HPV-P), HPV positivity but regression but negative (HPV-R), Patients with active HPV positivity (HPV-A) and HPV negative (HPV-N) control group were included. It was planned to investigate MDSC by flow cytometry using the remaining samples from routine blood samples. RESULTS: A total of 126 patients who met the characteristics for each group participated in the study. Sociodemographic (age, place of residence, socioeconomic status, education, occupation, marital status, smoking), obstetric-gynecological (parity, contraception method, HPV DNA type, multiple HPV infection, examination findings, age at first coitus, first birth) of the women included age, colposcopy findings, smear and biopsy results) and general medical characteristics were recorded. Sociodemographic data of each 4 groups were statistically compared with each other. There was no statistically significant difference in sociodemographic data between the groups. In the study, MDSC cell subgroups of Total MDSC, PMN MDSC, Immature MDSC, Mature MDSC and Mononuclear MDSC cells were evaluated for each 4 groups. Total MDSC, PMN MDSC and mature MDSC were found to be statistically higher in the HPV-N control group compared to the other groups, whereas mononuclear MDSCs were found to be statistically higher in the HPV-P group compared to the HPV-A group. There was no significant difference between the groups in immature MDSCs. CONCLUSION: Immunology has a very important place in the individualization of treatment and follow-up. In the present study, no relationship was found between HPV persistence and progression and MDSC cell levels, but it needs to be studied in larger study groups. KEYWORDS: Human papilloma virus (HPV), Suppressor Cells of Myeloid Origin (MDSC)