Kira ilişkisinden doğan yan edim yükümlülükleri ve ihlalinin sonuçları
Side consideration obligations arising from the lease relationship and the consequences of breach
  1. Tez No: 801076
  2. Yazar: HASİBE SENA AKKIŞLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Borç ilişkileri ekonomik hayatın ve sosyal temasın bir gerekliliğidir. Sözleşme, bir borç ilişkisi kuran hukuki işlemlerdir. Sözleşmeler taraflarının belli amaçlara ulaşmak adına gerçekleştirdikleri ve temelinde güven esas olan hukuki işlemlerdir. Sözleşmelerin içerisinde hak ve yükümler bulunur. Bu çalışmanın içerisinde kira sözleşmesi çerçevesinde yan edim yükümlülükleri ve ihlal edilmesinin sonuçları ele alınmıştır. Sözleşmeden doğan yükümlülükler de kendi içerisinde çeşitlidir. Çalışmanın ilk bölümünde birincil ve ikincil yükümlülükler, edim yükümlülükleri, diğer davranış yükümlülükleri incelenmiştir. Kira sözleşmesinden doğan tarafların yan edim yükümlülükleri ve kapsamları çalışmanın sonraki bölümünde ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Kira sözleşmesi karşılıklı tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olması dolayısıyla her iki tarafın da yan edim yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu yan edim yükümlülükleri kendi içlerinde edim menfaati bulundurmaları sebebiyle ayrıca talep ve dava konusu edilebilmektedir. Her yan edim yükümlülüğü bakımından özel durumlar bu çalışma içerisinde incelenmiştir. Taraflar yan edim yükümlülüklerini ihlal etmiş olmaları halinde sonuçlar yine bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Sözleşme tarafları edim menfaatlerini elde etmek için yükümlülüklerini tam ve usulüne uygun olarak yerine getirmelidir. Bu sağlanamazsa, sözleşme olumlu bir şekilde ihlal edilmiş sayılır. Sözleşme güvene dayanır ve güvenin ihlal edilmesi halinde sonuçlarına borçlu katlanır. Çalışma içerisinde Alman Medeni Kanunu ile İsviçre Borçlar Kanunu düzenlemeleri ile karşılaştırmalı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Debt relations are a necessity of economic life and social relations. Contracts are a type of relationship that creates debt. One type of this is contractual debt relations. Contracts are legal transactions that are realized by the parties to achieve certain objectives and are based on the principle of trust. In this study, the side performance obligations and the consequences of their breach are discussed within the framework of the lease agreement. The obligations arising from the contract also vary within themselves. In the first part of the study, primary and secondary obligations, performance obligations, and other behavioral obligations are examined. The side performance obligations of the parties arising from the lease agreement and their scope are discussed in detail in the next section of the study. The lease agreement establishes a mutual debt relationship and the parties have side performance obligations. Side performance obligations are independent and may be subject to separate litigation. Special cases in terms of each side's performance obligation are analyzed in this study. The consequences of a breach of side performance obligations are analyzed in this study. Contracting parties must fulfill their obligations fully and duly in order to achieve their performance interests. If this cannot be achieved, the contract is deemed to be positively breached. The contract is based on trust and if the trust is breached, the debtor shall bear the consequencesIn this study, the provisions of the German Civil Code and the Swiss Code of Obligations are analysed comparatively.