Bulanık AHS ve bulanık TOPSIS yöntemleri ile bir paslanmaz çelik firmasında yeşil tedarikçi seçimi
Green supplier selection in a stainless steel company with furious AHS and furious TOPSIS methods
- Tez No: 801126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rekabetin, teknolojik gelişme ve ilerlemelerin yoğun olduğu günümüz şartlarında, şirketlerin devamlılıklarını sağlayabilmeleri, ekonomik verimliliklerini arttırabilmeleri için sadece kendi etkinlik alanları ne yazık ki yeterli olamamaktadır. Şirketlerin satın alma işlemleri sırasında tercih etmiş oldukları tedarikçilerinden aldıkları ürün ya da hizmetler de şirketlerin verimliliklerini etkilemektedir. Almış oldukları ürün ya da hizmetlerin kalitesi, şirketin verimlilik artışını önemli düzeyde etkilemektedir. Bu nedenle bir şirket için alım yapabileceği en uygun ve en doğru tedarikçiyi seçebilmek önem arz etmektedir. Seçim aşamasında karşılaşılan en büyük sorun ise şirketlerin kullanmış oldukları dilsel ifadelerdir. Bu zaman zaman doğru seçim yapmayı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle oluşan bu zorlukları elemine edebilmek amacıyla bulanık mantığın etkin yöntemlerini kullanmak gerekmektedir. Bu çalışmada Veri Zarflama Analizi yapılarak etkin tedarikçiler belirlenmiştir. Etkin tedarikçiler arasından da en elverişli yeşil tedarikçinin tercihi için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) Yöntemi ile TOPSİS yönetiminin bulanık mantık ile entegre edilmesi sonucunda oluşan Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi (BAHS) ve Bulanık TOPSIS yönetimi ile yapılmıştır. Bu yöntemlerin tercih edilmesi ile paslanmaz çelik sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluş için en makul ekonomizer üreten tedarikçi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, where competition, technological developments and advances are intense, only their own activity areas are unfortunately not enough for companies to ensure their continuity and increase their economic efficiency. The products or services that companies receive from their preferred suppliers during their purchasing processes also affect the productivity of companies. The quality of the products or services they receive significantly affects the productivity increase of the company. For this reason, it is important for a company to choose the most suitable and correct supplier from which to purchase. The biggest problem encountered during the selection phase is the linguistic expressions used by the companies. This can negatively affect making the right choice from time to time. For this reason, it is necessary to use effective methods of fuzzy logic in order to eliminate these difficulties. In this study, effective suppliers were determined by using Data Envelopment Analysis. For the selection of the most suitable green supplier among the effective suppliers, the Analytical Hierarchy Process (AHS) Method and the Fuzzy Analytical Hierarchy Process method (B-AHS) and Fuzzy TOPSIS management, which are formed as a result of integrating TOPSIS management with fuzzy logic, were made. By using these methods, the supplier that produces the most suitable economizer for a factory operating in the stainless steel sector has been selected.