Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvuran iş kazası vakalarının analizi
Analysis of occupational accidents applicable to Kırşehir Ahi Evran University Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic
  1. Tez No: 801127
  2. Yazar: MUHAMMED ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA ŞAHİN, DOÇ. DR. HACI MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: İş kazaları bir iş yerinde çalışırken ya da o iş yerine servisle ulaşım esnasında beklenmedik bir kaza ya da yaralanma sonucu oluşan ve çalışan kişinin zararlanmasına yol açan yaralanmalardır. İş kazaları ülkemizde ve dünyada önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Ayrıca bu kazaların tedavi giderleri ve iş gücü kayıpları nedeni ile iş kazalarının ekonomik boyutu da önemlidir. Bu çalışmada Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesine başvuran iş kazası geçirmiş hastaların demografik bilgileri, yaralanma özellikleri, yaralanma türleri, yaralanma tipi, yaralanma şiddeti ve tedavi gereksinimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın verileri, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine iş kazası olarak getirilen ve iş kazası tutanağı tutulan 1868 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenerek elde edilmiş olup, hastaların demografik özellikleri ve yaralanma ile ilgili bilgileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda acil servise iş kazası sebebiyle başvuran toplam 1868 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların %91,9'u erkek hastalar olup %8,1'i bayanlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: Occupational accidents are injuries that occur as a result of an unexpected accident or injury while working in a workplace or during transportation to that workplace by service and causing harm to the employee. Occupational accidents are an important cause of mortality and morbidity in our country and in the world. In addition, the economic dimension of occupational accidents is also important due to the treatment costs and workforce losses of these accidents. In this study, it was aimed to investigate the demographic information, injury characteristics, injury types, injury type, injury severity and treatment needs of patients who had an occupational accident who applied to Kırşehir Ahi Evran University Training and Research Hospital. Materials and Methods: The data of this study were obtained by retrospectively examining the files of 1868 patients who were brought to the Emergency Service of Kırşehir Ahi Evran University Training and Research Hospital as a work accident and whose work accident report was kept, and the demographic characteristics of the patients and the information about the injury were evaluated statistically. Results: In our study, a total of 1868 patients who applied to the emergency department due to work accident were evaluated. 91.9% of the patients were male patients and 8.1% were females.