Sentetik ve doğal görüntülerde histograma dayalı görüntü renksizleştirme
A histogram based decolorization in synthetic and natural images
  1. Tez No: 801173
  2. Yazar: DİLARA GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Günümüzde renk giderme olarak bilinen renkten griye dönüştürme, daha az karmaşık olması nedeniyle yalnızca görüntü işlemede değil, makine öğrenimi ve derin öğrenme tabanlı uygulamalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Geleneksel renk giderme işleminde, genel olarak, tüm görüntüler için sabit dönüşüm katsayıları kullanılır. Tüm görüntüler için sabit katsayıların, yani ağırlıklandırma parametrelerinin kullanılması, orijinal renkli görüntülerin kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Öte yandan, görüntülerin içeriğine bağlı olan sabitlenmemiş dönüştürme katsayılarının kullanılması, sabit katsayılara göre daha iyi renk giderme performansı göstermektedir. Renk giderme sürecindeki kritik noktalar, kontrast koruma gibi uzamsal bilgileri korumak ve daha az hesaplama karmaşıklığına sahip olmaktır. Bu çalışmada üç farklı yöntem sunulmaktadır. Bu yöntemlerden ilki histogram temelli bir yöntemdir doğal ve sentetik görüntüler için önerilmiştir. İkinci yöntem, kontrast koruma tabanlı hızlı bir yöntemdir. Üçüncü yöntem de, kontrast korumaya dayalı ağırlıklandırlmış bir yöntemdir. Deneysel sonuçlar, önerilen yöntemlerin görüntü renk giderme performansından ödün vermeden gerçek zamanlı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, color-to-gray conversion known as decolorization is widely used not only in image processing but also in machine learning and deep learning-based applications, due to its lower complexity. In the conventional decolorization process, in general, fixed conversion coefficients are used for whole images. Using fixed coefficients, namely weighting parameters, for the whole images may lead to deterioration of the quality of original color images. On the other hand, using unfixed conversion coefficients, which depend on the contents of the images, demonstrates better decolorization performance ith respect to the fixed coefficients. The critical points in the decolorization process are to preserve spatial information, such as contrast preserving, and to have less computational complexity. Three different methods are presented in this study. The first of these methods is a histogram-based method, which has been proposed for natural and synthetic images. The second method is a fast method based on contrast protection. The third method is a weighted method based on contrast protection. Experimental results show that the proposed method can be used in real-time without compromising the image decolorization performance.