Süleyman Arif Emre ışığında Milli Görüş Hareketi'ni yorumlamak
Interpreting the National Opinion Movement in the light of Suleyman Arif Emre
- Tez No: 801253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ALŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
1946 yılında Türkiye'de demokrasinin temel taşı olan çok partili hayata geçiş ile birlikte siyasal hayat içinde Türk siyasal kültürü renklilik ve çeşitlilik kazanmıştır. Bu çeşitlilik 1950'lı yıllarda Demokrat Parti'nin 10 yıllık iktidarı döneminde durgunluk göstermiş olsa dahi 1960'lı yıllardan sonra Türk siyasal hayatı farklı fikirler ile canlanmıştır. Bu dönemde gerek siyasal davalar, gerekse katıldığı partiler ile Süleyman Arif Emre 1960'lı yılların önemli siyasi isimlerinden olmuştur. Hürriyet Partisi ve özellikle Yeni Türkiye Partisi sürecinde siyasal kimliğini oluşturan Emre, 1965 seçimleri ile birlikte mecliste yerini almıştır. 1970'li yıllarda ise Türkiye'de isminden sıklıkla söz edilen Milli Görüş Hareketi içinde yer alarak, fikirlerini daha etkili bir alana taşımıştır. Emre'nin siyasal bakış açısını oluşturan İslami fikirler, ahlak ve maneviyat kavramları Milli Görüş içinde de kendisini bulmuş ve oluşturulmak istenen kalkınma plan ve programlarında ahlak ve maneviyat kavramları dile getirilmiştir. Türkiye'de İslamcı bir hareketlenmenin siyasal alana taşınmasının ilk hareketlerinden olan Milli Görüş Hareketi'nde Emre'de önemli bir alanda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the transition to multi-part life, which is the cornerstone of democracy in Turkey, in 1946, Turkish political culture was brought colorful and diverse in political life. Even though this period stagnated during the 10 year managerial period of the Democrat Party in the 1950's, Turkish political life revived with different ideas after the 1960's. During this period, Süleyman Arif Emre became one of the important political figures of the 1960's with both political causes and joint partie. Emre, consisting of the political components of the Hürriyet Party and especially the New Turkey Party process, took his place in the parliament with the 1965 elections. In the 1970's, he took part in the National Vision Movement, whose name was mentioned in Turkey, and moved the country to a more effective area. The concepts of Islamic beliefs, morality and spirituality, which constitute Emre's political perspective, were also expressed in the development plans and programs that they took and wanted to create within Milli Gorus. Emre was in an important area in the Milli Gorus Movement, which was one of the first movements to bring an Islamist movement to the political arena in Turkey.