The call of the 'Orient' in James Morier's novels
James Morier'in romanlarında Doğu'nun çağrısı
- Tez No: 801256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALIYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezin amacı, on dokuzuncu yüzyıl edebî yazılarındaki 'öteki' Doğu'nun kültürel imgelerini bir İngiliz yazarın merceğinden incelemektir çünkü bu tür temsiller“Batı İmparatorluğu”na ilişkin Oryantalist söylemin merkezinde yer almaktadır. Bu tez, bütünsel bir Doğu temsili anlayışının, bir yazar tarafından üretilen birkaç metni incelemeyi gerektirdiği fikriyle ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, yazarın Doğu ile etkileşiminin çeşitli yönlerini ele alıp incelemektedir. Günümüz tarihçileri, Oryantalizm hakkında yürüttükleri çalışmalarda çeşitli nedenlerle dikkatlerini 19. yy. İran ve Türkiye'sine çevirmişlerdir. İzmir'de (Türkiye ) dünyaya gelen ve İran'da diplomat olarak görev yapan James Justinian Morier, en başından beri çeşitli akademisyen, oryantalist ve araştırmacının dikkatini çekmiştir. Morier en çok İsfahan'da Hacı Baba'nın Maceraları adlı eseriyle tanınırken, bu çalışma onun Doğu, İran ve Türkiye'deki diğer iki romanını, özellikle Rehine Zohrab ve Kars'ın Kızı Ayşe isimli eserlerini gündeme getirmeyi amaçlamaktadır. Bahsi geçen üç romanın her biri, İslamî Doğu'ya dair ön plana çıkartılan imgelerin doğruluğunu incelemeyi amaçlayan bu çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Çalışma kuramsal bir çerçeve olarak, Edward Said'in Oryantalizm iyle birlikte, Stuart Hall'in The West and the Rest: Discourse and Power ını kullanmaktadır. Hall, temsilin yalnızca bir ayna görevi görmekle yetinmediğini, aynı zamanda gerçekliğimizin ve dünyamızın bir kurucu unsuru olduğunu vurgular. Said ise dilin yalnızca bilgi üretmediğini, aynı zamanda betimleyici gücüyle dünyamızın kurgusuna katkıda bulunduğunu savunur ve gerçeği görünür kılmaya yardımcı olur. Morier'in seyahat anlatılarının birçoğunun motifleri ve temaları, bu üç roman arasında, farklı sapmalar ve farklı tematik veya ideolojik nedenlerle de olsa tekrar tekrar karşımıza çıkar. Bu çalışma Morier'in temsillerinin şimdiye kadar gölgede kalmış özelliklerini açığa çıkarmaktadır. Yazarın İslamî Doğu temsilleri, hayranlık uyandıran ve yozlaşmış insanlarla doludur ki bu da olumsuz imgeleri ve gerçekliği kurgudan ayırt etmeyi imkânsız hale getirmektedir. Son olarak bu çalışma Morier'in, İran ve Türkiye'nin aslına uygun tasvirlerini başarıyla göğüsleyen, kurgularında kendisinden önceki yazarların kullandığı oryantal motif ve söylemsel kalıpları onlardan çok daha etkili bir vurguyla ifade ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine cultural images of the Orient 'other' in nineteenth-century literary writings via the lens of an Englishman, as such representations are central to the discourse of Orientalism, the Occident 'Imperial'. It contends that a holistic understanding of the Orient's representation requires an examination of several texts produced by the same author; consequently, it examines several facets of the author's engagement with the Orient. Out of numerous points of interest, historians focused their attention on Persia and Turkey for a variety of reasons. Due to his unusual privilege of being born in Izmir (Turkey) and serving as a diplomat in Persia, James Justinian Morier has garnered extraordinary attention from a wide range of academicians, orientalists, and scholars from the beginning. However, while Morier is most known for one of his works, The Adventure of Hajji Baba in Ispahan, this study seeks to revive two additional of his novels set in the Orient, Persia, and Turkey, especially Zohrab the Hostage and Ayesha, the Maid of Kars. Each of these three novels delves into the study's substance, examining the veracity of the imagery provided from the Islamic Orient. Along with Edward Said's Orientalism, the study utilizes Stuart Hall's The West and the Rest: Discourse and Power as a theoretical framework. Hall emphasizes representation as not just reflective but also constitutive of our reality and world. While Said believes that language not only generates knowledge, but also contributes to the formation of our world by its descriptive power; it helps conjure reality. Many motifs and subjects from Morier's trip narratives loop across his three novels, but with different inflections and for different thematic or ideological reasons. This study reveals hitherto unseen features of Morier's representations. His representation of the Islamic Orient is full with admirable and corrupt individuals, making it impossible to distinguish negative images and actuality from fiction. Finally, it shows how previous writers' oriental motifs and topoi find their most effective tone in Morier's fiction that assumes the description of authentic Persia and Turkey.