Tarihi yığma yapıların derin öğrenme ile otomatik hasar tespiti
Automatic damage detection in historical masonry structures
- Tez No: 801272
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL HACIEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tarihi yığma yapıların yüzeylerinde meydana gelen hasarları incelemek zahmetli, maliyetli ve zaman alıcıdır. Bu çalışmada, bu sorunların üstesinden gelebilmek amacıyla tarihi yığma yapılarda meydana gelen çatlakları tespit etmek için derin öğrenme tabanlı ResNet-50, VVG-16, VGG-19, Xception ve Inception-V3 önceden eğitilmiş modeller kullanılarak otomatik hasar tespiti önerilmiştir. Bunun yanı sıra tarihi yığma yapılarda çatlakların yerini tespit etmek amacıyla derin öğrenme tekniklerini görüntü tabanlı veriler üzerinde daha açıklanabilir düzeye getirmek için sınıf aktivasyon haritası yaklaşımı (Grad- CAM, Grad-CAM++, Score-CAM) kullanılmıştır. Önceden eğitilmiş hazır modellerin eğitilmesinde Gümüşhane kent merkezine yaklaşık 82 kilometre uzaklıkta, Yağmurdere Bucağı Dumanlı Köyü sınırlarında yer alan ve tarihi yapı olarak koruma altına alınan Santa Harabeleri'nden elde edilen 502 çatlak ve 502 çatlak içermeyen görüntüler kullanılmıştır. Önerilen derin öğrenme mimarilerinden ResNet-50 modeli ve tüm görselleştirme stratejilerinin, çatlak bölgelerinin lokalize edilmesi açısından en iyi performansı gösterdiği anlaşılmıştır. Sonuç olarak, önerilen yöntem tarihi yığma yapılarının hasar tespiti için hızlı, verimli ve güvenilir bir yöntemdir ve bu yöntemlerin otomatik olarak uygulanması mümkündür. Bu, tarihi yığma yapılarının korunması ve gelecekte de kullanılabilir hale getirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Examining the damages on the surfaces of historical masonry structures is laborious, costly and time consuming. In this study, automatic damage detection is proposed using deep learning based ResNet-50, VVG-16, VGG-19, Xception and Inception-V3 pretrained models to detect cracks in historical masonry structures in order to overcome these problems. In addition, class activation map approach (Grad-CAM, Grad-CAM++, Score-CAM) was used to make deep learning techniques more explainable on image-based data in order to detect the location of cracks in historical masonry structures. In the training of pre-trained ready-made models, 502 cracked and 502 crack-free images obtained from the Santa Ruins, which is located in the Dumanlı Village of Yağmurdere Sub-district, approximately 82 kilometers away from Gümüşhane city center, and which is under protection as a historical structure, were used. Among the proposed deep learning architectures, the ResNet-50 model and all visualization strategies were found to have the best performance in terms of localizing crack regions. As a result, the proposed method is a fast, efficient and reliable method for damage detection of historical masonry structures and it is possible to apply these methods automatically. This will help preserve historic masonry structures and make them usable in the future.