Mevcut yapıların performans analizi ve güçlendirilmesinde 3D lazer tarama ile yapı bilgi modellemesi teknolojisinin kullanımının örneklerle incelenmesi
Investigation of 3D laser scanning and building information modeling technology usage for performance analysis and retrofitting of existing structures with samples
- Tez No: 959049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN BİRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Deprem, doğa kaynaklı afete dönüşme potansiyeli yüksek bir tehlikedir. Bu durum şehirlerde mevcut yapı stokunun güncel teknolojiler kullanılarak hızlı ve hassas bir şekilde incelenmesi ve deprem risk analizlerinin yapılması konusunu ön plana çıkarmıştır. Ülke olarak derin bir üzüntü yaşadığımız ve asrın felaketi olarak tanımlanan Kahramanmaraş merkezli depremlerde farklı kullanım sınıfı ve taşıyıcı sistem özelliklerine sahip birçok yapıda; az – orta – ağır hasarlar meydana gelmiştir. Bu depremler mevcut yapı stokunun hızlı ve güncel teknolojiler kullanılarak değerlendirilmesi konusunu bir kez daha gündeme getirmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018) 'ne göre betonarme, çelik, yığma ve prefabrik yapıların performans değerlendirilmesi yapılabilmektedir. Bu kapsamda incelenmesi gereken mevcut yapı stoku oldukça geniştir. Bu değerlendirmelerin doğru bir şekilde yapılabilmesi için modelleme aşamasının hassasiyetle tamamlanmış olması ve yapının muhtemel beklenen etkilere karşı, gerçek duruma en yakın analizlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yapıların deprem risk analizleri öncesinde mevcut yapı modelinin hassas bir şekilde elde edilmesi analiz sonuçlarının güvenilirliği açısından oldukça önemlidir. Bu çerçevede 3D Lazer Tarama teknolojisi literatürde teknolojik bir yaklaşım olarak benimsenmektedir. Ancak bu teknolojinin betonarme, çelik, prefabrik ve yığma yapıların deprem risk analizi çalışmalarında kullanımı sınırlıdır. Günümüzde bu teknoloji daha çok tarihi yapıların belgelendirilmesi çalışmalarında tercih edilmektedir. Tez çalışması kapsamında 3D Lazer Tarama yöntemiyle nokta bulutu verileri elde edilen betonarme, çelik, prefabrik ve yığma örnek yapıların verilerinin işlenmesi aşamasından yapı analiz modeli elde edilmesi aşamasına kadar ki tüm süreçleri detaylandırılmıştır. Bu süreçlerin minimum hata ve pratik bir şekilde tamamlanabilmesi için Yapı Bilgi Modellemesi araçlarını esas alan önerilerde bulunulmuştur. Tez çalışması ile 3D Lazer Tarama teknolojisine entegre Yapı Bilgi Modellemesi araçları kullanılarak mevcut yapıların deprem risk analizlerinin hızlı ve hassas yapılabilmesi, statik güvenilirlik açısından mevcut yapısal sistemde var olan kusurların tespiti için yapılan saha uygulamalarına ve akademik araştırmalara katkı sunulabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are natural hazards with a high potential to evolve into disasters, particularly in urban environments. This reality has underscored the importance of rapidly and accurately assessing the existing building stock using contemporary technologies and conducting seismic risk analyses. The devastating earthquakes centered in Kahramanmaraş referred to as the disaster of the century caused varying degrees of damage (minor, moderate, and severe) to numerous structures with different functional classifications and structural systems. These events have once again highlighted the urgent need to evaluate the existing building stock using up to date and precise technological methods. According to the Türkiye Building Earthquake Code (TBEC 2018), performance assessments can be conducted for reinforced concrete, steel, masonry, and prefabricated structures. The scope of the existing building stock requiring evaluation is extensive. To ensure the accuracy of these assessments, the modeling phase must be completed with high precision, and the analyses must reflect the actual conditions of the structure under anticipated seismic effects. Prior to seismic risk analysis, obtaining a highly accurate model of the existing structure is critical for the reliability of the results. In this context, 3D Laser Scanning technology has emerged in the literature as a cutting-edge approach. However, its application in seismic risk analysis of the structures remains limited. Currently, this technology is predominantly used in the documentation of historical buildings. The thesis study details the entire workflow from processing point cloud data obtained via 3D Laser Scanning to generate structural analysis models for sample reinforced concrete, steel, prefabricated, and masonry buildings. To minimize errors and enhance efficiency, recommendations based on Building Information Modeling (BIM) tools have been proposed. The primary objective of this research is to contribute to field applications and academic studies by enabling rapid and precise seismic risk assessments of existing structures through the integration of BIM tools with 3D Laser Scanning technology, and by identifying structural deficiencies that compromise the static reliability of buildings.