Lifli polimerlerle güçlendirilmiş farklı duvar tiplerindeki yığma binaların dinamik davranışlarının deneysel ve analitik incelenmesi
Experimental and analytical investigation of the dynamic behavior of masonry buildings constructed with different masonry units retrofi̇tti̇ng with fiber rei̇nforced polymers
- Tez No: 801283
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ADANUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Depremlerin en fazla etkilediği yapı türlerinden biri yığma yapılardır. Aynı zamanda yığma yapılar bina stoklarının büyük bir kısmını oluşturduklarından, bu yapıların dinamik davranışlarının belirlenmesi önemlidir. Doğal afetlerin en büyük zarara sebep olanı şüphesiz depremlerdir. Geçmişten günümüze kadar yaşanmış olan yıkıcı depremler, günümüzde ve gelecekte de tedbirlerin alınması zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle mevcut yapının dinamik davranışlarının belirlenmesi alınacak önlemleri ve güçlendirme tekniklerini belirlemede son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı, farklı hasar durumlarını dikkate alarak, farklı yığma birim ile inşa edilmiş yarı ölçekli yığma yapıların sismik performansını değerlendirmektir. Sarsma masası deneyi farklı yükleme koşulu ile yapılmıştır. Farklı hasar durumlarını elde etmek için, yapıya artımlı olarak sismik uyarılar uygulanmıştır. Her yükleme sonrası, hasar durumları ve ilgili hasar şablonları karşılaştırmalı olarak incelendi. Hasarı deneysel olarak gözlemlemek için, sismik yüklemeler öncesi ve sonrası yapılan ortam titreşim testleri sonucu, yapının hasarsız ve hasarlı durumları için modal parametreler tanımlanmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlar, sayısal yazılımlarda yapılan simülasyonlarda karşılaştırıldı ve benzer sonuçlar elde edildi. Bu çalışma kapsamında hasarlı tuğla model için LP malzeme ile güçlendirme çalışmasının sonuçları da verilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the building types most affected by earthquakes is masonry structures. At the same time, since masonry structures constitute a large part of the building stocks, it is important to determine the dynamic behavior of these structures. Undoubtedly, earthquakes are the most damaging of natural disasters. The destructive earthquakes that have been experienced from the past to the present reveal the necessity of taking precautions today and in the future. For this reason, determining the dynamic behavior of the existing structure is extremely important in determining the measures to be taken and strengthening techniques. The aim of this study is to evaluate the seismic performance of semi-scale masonry structures built with different masonry units, taking into account different damage situations. The shaking table test was carried out with different loading conditions. Incremental seismic excitations were applied to the structure to obtain different damage states. After each loading, damage cases and related damage patterns were examined comparatively. In order to observe the damage experimentally, modal parameters were defined for the undamaged and damaged conditions of the structure as a result of the ambient vibration tests performed before and after seismic loads. Obtained experimental results were compared in simulations made in numerical software and similar results were obtained. Within the scope of this study, the results of the strengthening study with CFRP (Carbon Fiber Reinforced Polymer) for the damaged brick model are also given.