Şizofreni hastalarında otistik belirtilerin değerlendirilmesi ve intihar davranışı ile ilişkisi
Evaluation of autistic symptoms in schizophrenia patients and relationship with suicidal behavior
- Tez No: 801313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL İNANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ: Şizofreni ve otizm spektrum bozukluğu iki farklı hastalık olsa da fenotipik benzerlikleri, ortak risk faktörleri ve yüksek oranlarda eş tanı göstermeleri dikkat çekmektedir. Şizofreni hastalarında otistik belirtilerin varlığının daha uzun hastalık süresi, daha kötü prognostik sonuçlar ve daha yüksek belirti şiddeti ile ilişkili olduğunu gösteren çalışmaların artması şizofreni hastalarında otistik belirtilerin değerlendirilmesinin önemini artırmıştır. İki hastalıkta da genel topluma kıyasla intihar davranışı yüksektir. Çalışmamız remisyon dönemindeki şizofreni hastalarında otistik belirtileri değerlendirmeyi ve intihar davranışı ile ilişkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. YÖNTEM: Çalışmamıza, DSM-5 kriterlerine göre şizofreni tanısı olan 88 remisyon döneminde şizofreni hastası dahil edilmiştir. Hastalara Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Otizm Spektrum Anketi (OSA), Calgary Depresyon Ölçeği (CDÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve İntihar Davranış Ölçeği (İDÖ) uygulanmıştır. Andreasen ve arkadaşlarının belirlediği kriterlere göre PANSS ölçeği kullanılarak remisyon döneminde olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların ortalama OSA toplam puanı 18,44 ± 5,73, OSA sosyal beceri puanı 4,94 ± 2,4, OSA dikkati kaydırma puanı 3,41 ± 1,97, OSA ayrıntıya dikkat puanı 2,68 ± 1,84, OSA iletişim puanı 3,49 ± 1,92 ve OSA hayal gücü puanı 3,97 ± 2,02 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Although schizophrenia and autism spectrum disorder are two different diseases, their phenotypic similarities, common risk factors and high rates of comorbidity are noteworthy. The increase in studies showing that the presence of autistic symptoms in schizophrenic patients is associated with longer disease duration, worse prognostic outcomes, and higher symptom severity has increased the importance of evaluating autistic symptoms in schizophrenia patients. In both diseases, suicidal behavior is higher compared to the general population. Our study aims to evaluate autistic symptoms in schizophrenia patients in remission and to determine their relationship with suicidal behavior. METHOD: Our study included 88 patients with schizophrenia in remission who were diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 criteria. Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Autism Spectrum Questionnaire (ASQ), Calgary Depression Scale (CDS), Beck Hopelessness Scale (BHS) and Suicidal Behavior Scale (SBS) were administered to the patients. Patients in remission period were included in the study by using the PANSS scale according to the remission criteria determined by Andreasen et al. RESULTS: The mean OSA total score of all patients included in the study was 18.44 ± 5.73, OSA social skills score 4.94 ± 2.4, OSA attention shift score 3.41 ± 1.97, OSA attention to detail score 2.68 ± 1 84, OSA communication score was 3.49 ± 1.92, and OSA imagination score was 3.97 ± 2.02. Female gender, unemployment, early onset of the disease, frequency of hospitalization, and clozapine use were found to be significantly higher in patients with a history of suicide attempt.