İç hastalıkları ve endokrinoloji servislerinde yatan 60 yaş ve üzeri diyabetik hastalarda kapsamlı geriatrik değerlendirme yapılarak kırılganlık ve fonksiyonellik düzeyine göre sıkı glisemik kontrol prevalansının değerlendirilmesi
Evaluation of prevalence of tight glycemic control based on frailty and functionality indexes by performing a comprehensive geriatric assesment in diabetic patients aged 60 and over hospitalized in internal medicine and endocrinology clinics
  1. Tez No: 801312
  2. Yazar: HAKAN KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÇALIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Hastanemiz İç Hastalıkları ve Endokrinoloji servisine yatan 60 yaş ve üzeri diyabet hastalarında kapsamlı geriatrik değerlendirme yapılması sonucu, hastaların fonksiyonel durumu ve kırılganlık düzeyi göz önüne alınarak bireyselleştirilmiş glisemik hedeflerine göre, hastalarda sıkı glisemik kontrol prevalansının belirlenmesi, bu duruma neden olan faktörler ve bu durumun yarattığı sonuçların gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Servislerine yatışı yapılarak takip edilen 60 yaş ve üzeri en az 6 aydır diabetes mellitus (DM) tanısı almış olan hastalar çalışmaya alınmıştır. Çalışma tek merkezli, kesitsel olarak yapılmıştır. Hastaların DM açısından kullanmakta olduğu tedaviler, takibi, komplikasyonları, laboratuvar parametreleri incelenmiştir. Hastalara yatışı esnasında KGD yapılıp geriatrik sendromları taranmıştır. Hastalar fonksiyonellik, kırılganlık, eşlik eden komorbiditeler ve geriatrik sendromlarına göre 3 gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Güncel kılavuzların önerileri doğrultusunda fonksiyonelliği korunmuş, kırılgan olmayan, yaşam beklentisi yüksek olan hasta grubunda (1. Grup) HbA1c
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim is determine tight glycemic control prevalance according to patients individualised glycemic targets based on fratiliy and functional status by performing a comprehensive geriatric assesment to diabetes patients aged 60 and over who were hospitalized in Internal Medicine and Endocrinology Clinics in our hospital, and rewiew the factors that cause and the consequences of this situation. Materials and Methods: Patients aged 60 years and older, who were admitted to the Internal Medicine and Endocrinology Services and diagnosed with diabetes mellitus (DM) for at least 6 months were included in the study. Study was conducted in a single-center, cross-sectional fashion. In terms of DM, patients' treatments, follow-ups, complications and laboratory parameters were examined. CGA was performed during hospitalization and geriatric syndromes were screened. Patients were divided into 3 groups according to their functionality, frailty, accompanying comorbidities and geriatric syndromes. In line with the recommendations of current guidelines, HbA1c