İstanbul Askeri Müze Kütüphanesi'nde kayıtlı bulunan T6834 Numaralı Muallim İsmail Hakkı Bey'e Ait Nota Defteri'nin incelenmesi
Examination Of Muallim İsmail Hakkı Bey's Notation Book Registered With Number T6834 İn İstanbul Military Museum Library
- Tez No: 801349
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TIRAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Muallim İsmail Hakkı Bey, hem yaşadığı dönemin mûsikî eğitim kurumlarında görev almış hem de derleme, arşiv çalışmalarında bulunmuş ve binlerce notayı ihtiva eden bir nota arşivi de onun vasıtasıyla günümüze tevarüs etmiştir. Yapılan araştırma ile bu arşivin bir kesiti niteliğinde, Muallim İsmail Hakkı Bey tarafından telif edilen İstanbul Askeri Müze Kütüphanesi'nde T6834 demirbaş numarasıyla kayıtlı bir Nota Defteri'nin içeriği incelenip, eser hakkında değerlendirmeler yapılarak günümüz mûsikî repertuvarına kazandırılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda defterdeki bütün eserler repertuvardaki nota kayıtlarıyla karşılaştırılıp türleri, güfte ve bestekȃrları, defterdeki sayfaları, usȗl ve makamlarına ait bilgiler, repertuvar kayıtlarında bulunup bulunmadıkları, notalarının mevcut olup olmaması, mevcut ise arşiv numaraları gibi benzer ve farklılık arz eden yönleri bir bölüm halinde detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Ardından Arel-Ezgi-Uzdilek Sistemi esas alınarak eserler yeniden notaya alınmıştır. Defterin, yüzyıllar öncesine ait eserleri ihtiva etmesi, tamamının bestekârlık yönüyle ön plana çıkan padişahlara ait olması ve Türk mûsikîsi repertuvarındaki kayıtlarla karşılaştırıldığında ezgi farklıklarının ortaya çıkması defteri günümüz açısından önemli kılmaktadır. Bu manada defterdeki eserlerin notaları aslına uygun şekilde günümüz nota yazısı ve sistemine aktarılarak hem farklılıklar belirtilmiş hem de değişik varyantta eserlerin varlığı ortaya çıkarılmıştır. Bununla birlikte defterde yer alan 44 eser hakkında yapılan karşılaştırma neticesinde; defterde notası bulunan fakat repertuvar kayıtlarında bilgileri verilmesine rağmen notaları tespit edilemeyen 9 tane eserin notası bu tez çalışması ile günümüz mûsikî repertuvarına kazandırılarak araştırmacıların dikkatine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Muallim İsmail Hakkı Bey has both served in the music educational institutions of his period and has been in archive studies and a note archive containing thousands of notes has reached the present day through him. With this research, it is aimed to review the content of a Notation Book registered with the T6834 number in the İstanbul Military Museum Library, which belongs to Muallim İsmail Hakkı Bey, and to be recorded in the music repertoire making evaluations about the notebook. In this context, all compositions in the notebook are compared with the note records in the repertoire, types, lyrics and composers, pages in the notebook, information about rhythm and maqams, whether they are present in the repertoire records, whether they have notes, If available, similar and different aspects, such as archive numbers, are described in detail in one section. Then, on the basis of the Arel-Ezgi-Uzdilek System, compositions were transferred to today's notation system. The notebook contains compositions from centuries ago, the fact that the entire composers belongs to the sultans, and the emergence of the difference in the difference between the recordings in the Turkish music repertoire makes the notebook important for today. In this sense the notes of the compositions in the notebook were transferred to the present note system in accordance with the original, both the differences were specified and the presence of the compositions in the different variant was revealed. As a result of the comparison 44 compositions in the notebook; The notes of 9 compositions with a note in the notebook but whose notes could not be determined despite the fact that they were given information in the repertoire records was recorded in the music repertoire of today and presented to the attention of the researchers.