Fotoğraf arşivleri ve askeri müze fotoğraf arşiv sisteminin kurulması
Photograph archives and foundation of military museum photograph archive system
- Tez No: 104755
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHİ AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Archive, Information and Records Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arşivcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Ill oz İnsanoğlu yazı icat edilmeden önce, yalan çevresinde gelişen olayları kayıt altına alıp gelecek kuşaklara iletmek üzere resim sanatından yararlanmıştır. Yazının icadı ile ekonomik gelişmelerin paralelinde resim güzel sanatların bir dalı olarak gelişirken, bilimsel ve teknolojik gelişme sonucu 1839 yılında fotoğraf bulunmuştur. İcad edilmesinden çok kısa bir süre sonra ülkemizin gündemine giren fotoğraf ile ilk yıllarda gayrimüslim sanatçılar ilgilenmiştir. Batılılaşma çalışmaları kapsamında kurulan Mühendishane-i Berr-i Hümâyun'un (Kara Mühendishanesi) kurulması ve bu okulda yetişen asker fotoğrafçılar ve Osmanlı sarayının ilgi ve desteği ile hızla gelişerek ülke genelinde yaygınlaşmıştır. Abdullah Biraderler ve Vasil Kargopulos gibi öncü fotoğrafçılar aynı zamanda saray fotoğrafçılığı da yapmışlar ve özellikle Sultan II. Abdullhamit tarafından himaye görmüşlerdir. Bu fotoğrafçılara çektirilen albümler Viyana ve ABD de açılan sergilere gönderilerek ülkemiz tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu fotoğrafları çeken Abdullah biraderlere ait bir çok fotoğraf Askeri Müze Kütüphanesi koleksiyonunda yer almaktadır. Bu ve benzeri fotoğraflar ülkenin içinde bulunduğu kültürel ve sosyal ekonomik değişimlere ait önemli bilgiler taşımakta ve bazı tarihi olayların aydınlatılmasında ipuçları vermektedir. 1860'lı yıllarda bile ülke tanıtımı, polisiye olayların takibi konularında yararlanılan fotoğraflar günümüzde reklam, ürün katalogları, eğitim, keşif, adli tıp gibi bir çok dalda başarı ile kullanılmaya başlanmıştır. Hemen hemen her köşe başında bir fotoğraf stüdyosuna rastladığımız günümüzde fotoğraf, memleketimizin en ücra köşelerindeki evlere bile girecek kadar yaygınlaşmış olmasına rağmen henüz ülkemizde bir fotoğraf arşivi ya da fotoğraf kütüphanesi kurulamamıştır. Fotoğraf arşivleri konusunda yeterli kaynak da bulunmamaktadır. Ulusal bir fotoğraf arşivinin olmayışı ve kaynak yetersizliği aynı zamanda fotoğraf arşivlerine verilen önemin göstergesidir. Bu çalışmada fotoğrafın ne olduğunu ve başarılı bir fotoğraf elde edilebilmenin şartlan yanında fotoğrafların tarihi gelişimi ve kullanım yerleri hakkında bilgi verildikten sonra, fotoğrafların hangi şartlarda nasıl saklanacakları ve saklanan fotoğraflardan gereksinim anında hızlı bir şekilde yararlanabilme ve alınan tüm önlemlere rağmen hasara uğramış fotoğrafların nasıl restore edileceği konusunda bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Humanbeing had use of painting to record the events around him during the preliterate times. Painting has advanced as a branch of the fine arts being parallel to invention of writing and economic developments. Photography was invented in 1839 as a result of the scientific and technological developments. While photography, which came to our country in 1845. Non-muslim artist were interested in photography which came into our country just after its invention in the first years. With the interest and support of the lecturers brought from abroad for the school of Military Engineering which was opened for westernization studies and military photographers who graduated from this school and Ottoman Palace, it has spreaded fast. Some avant-garde photographers as Abdullah brothers and Vasil Kargopulos worked for the Palace at the same time and they were protected especially by Sultan Abdülhamit II. Albums of these photographers was sent to the exhibitions in Vienna and in USA to introduce our country. Some photographs taken by Abdullah brothers are in the collection of the Military Museum Library. Photographs like these have some important information about the cultural and socio-economic changes in the country and they give some clues to illuminate the historical events. Photography, used for introduction and to detect some events by the police even in 1860's, has started to be used for advertisement, production catalogues, education, forensic medicine today. Although photography has entered even to remote areas of the country at the moment, a photographic archive or a photographic library could not be founded yet. And there is not any sufficient source for photographic archives. This kind of behaviour shows the importance given to the photographic archives. In this work, some information was presented about photography, its historical development, conditions to acquire a successful photograph, conservation methods providing benefit from photography at the time of necessity, methods to restore the photographs damaged although all the measures taken.