Kentsel yeşil alanların su kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the impact of urban green areas on water quality
- Tez No: 801405
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, kentsel yeşil alanların su kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bir bitki örtüsü, mevcut yağışlar sonrası yüzeysel akışı ve su kalitesi parametrelerini etkilemektedir. Kentsel yeşil alanlardaki bitki örtüsünün yağış sularında hangi kalite parametrelerini ne yönde etkilediğini araştırmak önem arz etmektedir. Bu sebeple havza ve kentsel yeşil alan içerisindeki su kalitesi değerlerini bilmek gelecekte yaşanabilecek su sorunlarını ön görebilmek, su kalitesini arttırabilmek ve su kaynaklarının sürekliliğini sağlayabilmek için önemli bir yere sahiptir. Araştırma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni yerleşkesindeki iki farklı alanda yürütülmüştür. Her biri 100 m2 olan çalışma alanlarının birincisinde fıstık çamı (Pinus Pinea L.) ve diğerinde ise adi porsuk (Taxus Baccata L.) hakim vejetasyondur. Çalışmada; açık alana düşen yağmur suları, vejetastona çarpıp düşen yağmur suları ve infiltre olan yağmur suları toplanmıştır. Toplanan yağmur suları aylık olarak bazı su kalitesi parametreleri (pH, askıda katı madde miktarı, elektriksel iletkenlik, toplam çözünmüş katı madde miktarı, amonyum, nitrat, sülfat, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, demir, klor) laboratuvar ortamında analiz edilmiş ve 12 ay boyunca kayıt altına alınmıştır. Yıllık ortalama açık alana düşen yağışın pH değeri 6,2 olarak hesaplanmıştır. Bu değer bize yıl bazında yağan düşen yağışın asidik karakterde olduğunu göstermektedir. Çalışma yapılan arazinin yapısının tam anlamıyla doğal olmaması, dolgulu bir arazi üzerinde yapılması ve arazinin çok yakınında yerleşke bulunması elemental yapılan ölçümlerde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effects of urban green areas on water quality. A vegetation cover affects the surface flow and water quality parameters after the current rainfall. It is important to investigate in which direction the vegetation cover in urban green areas affects the quality parameters in precipitation waters. For this reason, knowing the water quality values in the watershed and urban green space has an important place in order to prevent future water problems, improve water quality and ensure the continuity of water resources. The research was conducted in two different areas at the Karadeniz Technical University Kanuni campus. In the first of the study areas, each of which is 100 m2, peanut pine (Pinus Pinea L.) and in the other, the common yew (Taxus Baccata L.) the dominant is vegetation. In the study; rainwater falling into the open area, rainwater hitting the vegetation and rainwater infiltrating were collected. Some water quality parameters (pH, amount of suspended solids, electrical conductivity, total amount of dissolved solids, ammonium, nitrate, sulfate, calcium, phosphorus, magnesium, potassium, iron, chlorine) were analyzed monthly in the laboratory environment and recorded for 12 months. The pH value of the average annual precipitation falling on the open area was calculated as 6.2. This value shows us that the precipitation falling on a yearly basis is acidic in character. The fact that the structure of the land where the study was carried out was not completely natural, that it was carried out on a filled-in land and that there was a campus very close to the land was effective in the elemental measurements.