Masculinity concepts in relation to attitudes towards physical violence against women: A counseling perspective
Kadına yönelik fiziksel şiddet tutumlarıyla ilişki olarak erkeklik kavramları: Psikolojik danışma bakışı
  1. Tez No: 801426
  2. Yazar: MEHMET ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ataerkil toplumlarda, düzcinsel erkekler, baskılanan ya da ötekileştirilen kadın ve ikili olmayan bireylere karşı üstün sayılırlar. Düzcinsellik normlarına dayalı bu yapı erkeklere egemenlik kurma ve korumaları için baskı uygular ve erkekliği algılanan tehditlere karşı sürekli koruma gerektiren kırılgan bir konuma yerleştirir. Erkekler erkekliklerinin tehdit edildiğini algılarlarsa konumlarını yeniden kurmak için şiddete başvurabilirler. Bu tez hem erkek hem de kadınların algısında erkeklik kavramlarının kadına karşı şiddet tutumlarıyla nasıl ilişkilendiğine odaklanmıştır. Erkeklik kavramları erkeklik tipleri, erkeklik düşünyapısı ve erkekliğe karşı algılanan tehdidi içermiştir. İstanbul, Ankara ve İzmir üç ana kentindeki üniversite öğrencileri Google Form'daki araçları yanıtlama yoluyla araştırma katılımına gönüllü olmuşlardır. Bu 405 öğrencinin 283'ü kendisini kadın, 122'si erkek olarak tanımlamıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel çözümlemeler, üstün erkeklik tipi anlayışına sahip erkek ve kadınların üstünlükçü olmayan erkeklik tipi anlayışındakilere kıyasla, fiziksel şiddeti daha onaylayıcı tutumlara sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Erkeklik düşünyapısında, erkekliğe tehdit algısında ve fiziksel şiddete karşı tutumlarda cinsiyet farkları vardır. Erkeklik düşünyapısında, kadınsılıktan kaçınma hariç, aile reisliği, duygusal sınırlama ve baskınlık boyutlarında erkekler kadınlara göre daha geleneksel bir konum benimsemişlerdir. Erkekler ev geçindirme ve koruyuculuk boyutlarında daha fazla tehdit algılamış ve fiziksel şiddete daha taraf tutumlar göstermişlerdir. Biyolojik cinsiyet, erkeklik düşünyapısı ve erkekliğe tehdit algısı şiddeti yordamıştır. Psikolojik danışma bakışına göre cinsiyet ayrımcılığını engellemek ve katı cinsiyet rollerini esnetmek şiddetsizliği başarmanın ilk adımlarıdır.
Özet (Çeviri)
In patriarchal societies, heterosexual men are considered superior to women and nonbinary individuals who are suppressed or marginalized. This heteronormativity structure pressures men to struggle toward establishing and maintaining dominance and puts manhood into a precarious position, needing continuous protection against perceived threats. If men perceive that their masculinity is threatened, they may resort to violence to reestablish their status. This thesis focused on how masculinity concepts related to attitudes towards violence against women as perceived by males as well as females. The concepts of masculinity included masculinity types, masculinity ideology and perceived threat to manhood. University students from three major metropolises, İstanbul, Ankara and İzmir, volunteered to participate through responding to the instruments in the Google Form. Among 405 students, 283 identified themselves as female and 122 as male. Descriptive and relational analyses revealed that both males and females with hegemonic masculinity type had more affirmative attitudes towards physical violence than to those with nonhegemonic masculinity type. Sex differences existed in masculinity ideology, perceived threat to masculinity, and attitudes towards physical violence. Except for Femininity Avoidance, males adopted a more traditional position in Head of Family, Emotional Restriction, and Dominance dimensions of masculinity ideology than females. Males perceived more threat in dimensions of Breadwinner and Protector Roles and had more favorable attitudes towards physical violence. Biological sex, masculinity ideology and perceived threat to manhood predicted violence. From a counseling perspective, preventing gender discrimination and flexing strict gender roles seem to be the first steps to achieve nonviolence.