Learning and developing critical consciousness through activism practices: A comparative study
Aktivizm deneyimleriyle öğrenme ve eleştirel bilinç geliştirme: Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 801427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN NAZLI SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki LGBTİQ+ aktivistleri örneğinde aktivizm deneyimleriyle öğrenme ve Freire'in (1974) eleştirel bilinç geliştirme deneyimlerini incelemeyi amaçlamıştır. Toplumsal adaletsizliklere ve ayrımcılığa karşı mücadele eden LGBTİQ+ aktivistler ve kendini aktivist olarak tanımlamayan LGBTİQ+ bireyler karşılaştırmalı olarak incelenerek öğrenme deneyimleri ve eleştirel bilinç geliştirme durumları açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi olan Belgesel Yöntem kullanılmıştır, altı katılımcıyla biyografik görüşmeler gerçekleştirilmiştir, katılımcıların anlatıları Belgesel Yöntem ile analiz edilerek yönelim çerçeveleri ortaya çıkarılmıştır. Aktivistlerin yönelimleri, aktivist olmayan katılımcılardan bilgi kaynaklarına erişme, bir topluluğa katılıp toplulukla öğrenme ve öğrenme üzerine motivasyon geliştirme üzerinden açıkça farklılaşmıştır. Eleştirel bilincin bileşenleri olan eleştirel yansıtma, eleştirel motivasyon ve eleştirel aksiyon aktivist ve aktivist olmayan katılımcılarda çeşitlilik göstermiştir. Aktivist olmayanların aksine, aktivist katılımcıların yönelimlerinde eleştirel bilincin bileşenlerine rastlanmıştır ve bütün bu bileşenlerin bir arada olması aktivistlerin eleştirel bilinç geliştirme sürecinde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the learning and development of Freire's (1974) critical consciousness through activism practices by focusing on LGBTQ+ activism in Turkey. Learning experiences and critical consciousness development were revealed comparatively by analyzing LGBTIQ+ activists, who stand up against social injustice and discrimination, and non-activist, who are LGBTIQ+ individuals. In this qualitative study, biographical interviews were conducted with six participants, their narratives were analyzed through the Documentary Method to reveal their orientation frameworks. The orientations of activists were clearly distinguished from non-activist participants through accessing information sources, joining a community to learn by joining a community and developing motivation for learning. The components of critical consciousness, which are critical reflection, critical motivation, and critical action, varied between activist and non-activist participants. Unlike non-activists, the components of critical consciousness were encountered in the orientations of activist participants. The presence of all these components together demonstrated that activists were in the process of developing critical consciousness.