Türkiye'de yoksulluğu önlemeye yönelik mali politikalar: 2008-2021 dönemi (Küresel krizler dönemi)
Fiscal policies to prevent poverty in Turkey: 2008-2021 period (Global crises period)
  1. Tez No: 801437
  2. Yazar: MEHMET EMİN GEZGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÖZE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda yoksulluk konusu tüm ülkeleri etkileyen dünya çapında bir problem haline gelmiştir. Yoksulluk kavramı dünyada daha çok ekonomik ve finansal krizlerle birlikte daha çok etkisini gösteren ve bu dönemlerde adını çok daha sık duyduğumuz bir kavram haline gelmiştir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu ortak problemi çözmek için çeşitli mali ve siyasi politikalar üretmişler ve uygulamaya geçirmişlerdir. 2007 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Mortgage kredi sisteminde yaşanan hatalar sonucu oluşan finansal buhran, Dünya'da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde etkisini sürdürecek olan ekonomik daralma ile birlikte ekonomik krizin oluşmasına sebep olmuştur. Bunun sonucunda gelişmiş olan ülkelerin iç talebinde yaşanan ekonomik daralma birlikte gelişmiş olan ülkelerin ticareti durma noktasına gelmiştir. Bu çalışmada meydana gelen bu kriz sonucu özellikle Türkiye'nin etkilenmesi sebebiyle Türkiye'de yoksulluk profili ve yoksulluğu önlemeye yönelik devletlerin aldığı mali politikalar ve yapılan siyasi uygulama süreçleri ele alınıp değerlendirilmiştir. Bununla birlikte Türkiye'de yakın dönemde yaşanan 2008 yılı Küresel Ekonomik Krizinin ve 2019 Dünya Pandemi Krizinin dünyada ve Türkiye'de yoksulluğu hangi boyutta ne kadar etkilediği ortaya konularak bu sorunların giderilmesine yönelik yapılan mali ve siyasi uygulamalar incelenmiştir. Bu tezin amacı, Türkiye'de yoksullukla mücadele konusunda, yoksulluk konusunda yapılmış olan iktisadi ve mali politikaların sosyal ve siyasi politikalarla desteklenerek gerek Türkiye'de gerekse dünyada etkisi gösteren yoksulluğun ve yoksulluğa sebep olan etkenlerin tespit edilmesi bunun yanında bu etkenlerin ortadan kaldırılarak yoksullukla mücadele argümanları ve sonrasında yoksulluğun en aza indirilmesi için yapılmış uygulamalardan yola çıkarak yapılması gerekenler konusunda önerilerde bulunulmuştur. Türkiye'de yoksulluk değerlendirildiğinde, kalkınma planlarında daha çok doğrudan yoksulluk konusu üzerinde durularak yoksulluğu önleyici politikaların hayata geçirilmesi, yoksulluk konusunda devletin sağladığı yeni projelerin artırılarak devam ettirilmesi ve yenilerinin eklenmesi gerekliliği ortaya konulmuştur. Özellikle kamu gelirleri ile sağlanan yoksulluk sonrasında yapılacak yardım ve yatırım politikaları vasıtasıyla ve bunun yanında kamu harcamaları yoluyla da desteklenmesi gerektiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, poverty has become a worldwide problem affecting all countries. The concept of poverty has become a concept that we hear more frequently during economic and financial crises in the world. Developed and developing countries have produced and implemented various financial and political policies to solve this common problem. In 2007, the financial crisis that occurred in the United States of America as a result of the failures in the mortgage lending system led to an economic crisis with an economic contraction that will continue to affect developed and developing countries around the world. As a result, with the economic contraction in the domestic demand of developed countries, the trade of developed countries came to a standstill. In this study, the poverty profile in Turkey and the financial policies taken by the states to prevent poverty and the political implementation processes have been discussed and evaluated due to the fact that Turkey has been particularly affected as a result of this crisis. In addition, the extent to which the Global Economic Crisis of 2008 and the World Pandemic Crisis of 2019, which have recently occurred in Turkey, have affected poverty in the world and in Turkey, and the financial and political practices to eliminate these problems have been examined. The aim of this thesis is to identify the factors that cause poverty and poverty in Turkey and in the world by supporting the economic and financial policies made on poverty with social and political policies in Turkey, as well as the arguments for combating poverty by eliminating these factors and then making suggestions on what needs to be done based on the practices made to minimize poverty. When poverty is evaluated in Turkey, development plans have mostly focused directly on the issue of poverty, and the necessity of implementing anti-poverty policies, continuing and increasing the new projects provided by the state on poverty and adding new ones has been put forward. In particular, it has been concluded that poverty provided by public revenues should be supported through aid and investment policies to be made after poverty, as well as through public expenditures.