Meleklere iman ve hayata yansımaları
Belief in angelsand its reflections on life
- Tez No: 801438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULAZİZ ARTIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Meleklere iman konusu hem iman esasları içerisinde hem de insanın manevi dünyasında önemlidir. Semavi dinlerde ve birçok inanç sisteminde meleklere imanın, temel esaslardan sayıldığı görülmektedir. Meleklere imanın iman esasları içerisinde ikinci sırada ifade ediliyor olması, sonrasındaki tüm esasların kabulünün meleklere iman ile mümkün olması sebebiyledir. Çünkü Allah ile kulları arasında aracı olarak haberler getiren onlardır. Bu çalışmanın varsayımı, itikâdî temelleri doğru ve düzgün olarak anlaşılan meleklere iman konusunun insanın Allah ile olan ilişkisine olumlu yönde etkisi olacağıdır. İmanı olgun bir Müslüman olmanın yollarından birisinin bu anlayışla beraber olacağı kanaatindeyiz. Konumuzla ilgili araştırmalar yaparken tespit ettiğimiz noktalardan birisi demeleklere imanın diğer çalışmalarda hayata yansımaları yönü ile ele alınmadığıdır. Bu çalışmamızla beraber meleklere imanın hayata yansımaları konusuna katkı sunacağımıza inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
The subject of belief in angels is important both with in the principles of faithand in the spiritual world of man. It is seen that belief in angels is considered as one of the basic principles in heavenly religions and many belief systems. The fact that belief in angels is expressed in the second place among the principles of belief is because it is possible to accept all the following principles with belief in angels. Because it is they who bring news as intermediaries between Allah and His servants. The assumption of thisstudy is that belief in angels, who secreed sare understood correctly and properly, will have a positive effect on man's relationship with God. Weare of the opinion that one of the way stobe come a Muslim with a mature faith will be with this understanding. One of the points we have determined while doing research on our subject is that belief in angels is not discussed in terms of its reflections on life in other studies. We believe that with this study, we will contributeto the reflection of faith in angels on life.