A Gas chromatographic study of the physicochemical properties of emulsifiers
  1. Tez No: 8015
  2. Yazar: AYŞE HALE TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada yüzey aktif maddelerin relatif polariteleri veya hidrofilik-lipofilik denge değerleri (HLB) gaz sıvı kromotografisi yöntemiyle belirlenmiştir. Bu yöntem kromatograf kolonunda sıvı faz olarak yüzey aktif madde kullanıldığında polar ve polar olmayan maddelerin (etanol ve n-hekzanm) alıkonma sürelerinin karşılaştı rılması esasına dayanmaktadır. Bu çalışmada endüstride kullanılan dokuz değişik yüzey aktif madde incelenmiş ve kromatograf ik yöntemin relatif HLB değerlerinim, ölçülmesinde tekrarlanabilir bir yöntem olduğu belirlenmiştir. Deney parametrelerinin alıkonma süresi oranlarına etkisi 60 ila 80°C sıcaklık aralığında? 10 ve 15 ml/dak taşıyıcı gaz debileri kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar alıkonma süresi oranlarının kolon sıcaklığına oldukça duyarlı olduklarını ancak taşıyıcı gaz hızının alıkonma süresi oranlarını önemli olarak etkilemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Measurement of the relative retention-time of a pair of liquids, one polar and one nonpolar, permits determination of the polarity of the liquid chromatographic substrate. It is shown that this polarity is & measure of the hydrophile-lipophile balance (HLB) ¥hen the substrate is a surface-active agent. In this study, a rapid chromatographic method has been used for the determination of the relative polarity or hydrophilic-lipohilic balance (HLB) of surface-active agents. This method is based on a comparison of the retention times or eth&nol and n-hexane when the surface-active agent is used as the liquid phase in a gas-liquid chromatographic column. The method has. been applied to nine industrially used surface-active agents and has been found to be a reproducible procedure for measuring relative HLB values. In addition, the effects of temperature and iIof rate on retention-time ratios of surface-active agents ¥ere studied in the 60-80°C temperature range and at 10 and 15 cc/min carrier gas flow rate. Tne retention-time ratios were found to be quite sensitive to coluan temperature but no significant-effect of flow rate ras observed within the narrow range of variation studied.