Performance analysis of a controlled multi-purpose chemical plant
  1. Tez No: 8016
  2. Yazar: ALP ER ŞEVKİ KONUKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU, DOÇ. DR. AMABLE HORTAÇSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada dana önce nazırlanmıs înr paket program temel alınmış ve etkinlikleri geliştirilmiştir. CKPDSC program paRetı tipik Dir Kimyasal fasriKanm değişik süreç parametreleri altında dinamik davranışını inceleme olanağı sağlamaktadır. Sunulan paket, CHPDSC ana süreç Sirîmieri olarak, Sir sürekli karıstırmalı tank reaktörü ve uir destiiasyon kolonu ile yardımcı birimler olarak iki tank ve î>ir ısı değiştirici içeren 2>ir fabrikanın dinamik davranışını ve değişik denetim stratejilerinin etkilerini incelemeye de olanak tanımaktadır. Bu çalışmada ayrıca di-2>util ftalat üretim süreci matematiksel benzetimi yapılarak program paketine uygulanmış ve prosesin dinamik davranışı değişik süreç yapıları altında değerlendirilmiştir. Dana önce yapılan çalışmayı tamamlamak il-z^re » üç ve dört bileşen içeren çeşitli sistemlerin değişik akım semaları vs denetim yapılan altında matematiksel benzetimi yapılarak slsteıa dinamikleri ve denetime etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An available package was used as the basis of this work and it was farther developed to obtain the CHPDSC package introduced in this study to investigate the dynamic behaviour of a typical multi-purpose chemical plant at different values of processing parameters. The package presented here, CHPDSC. permits to simulate a plant which can contain a reactor and a distillation cciusn as major processing units. Furthermore a heat exchanger and two tanks may also be included in the flowsheet as auxiliary equipment. The CHPDSC package also permits to investigate the dynamic behaviour of and the effect of various control strategies on chemical plants which may have two, three or four components. The continuous production of di-buthyi phtaiate was simulated using the four component CHPDSC package. In these simulations the dynamic behaviour and control objectives and structures for this process were also evaluated. Furthermore, various flow-sheets and control structures were simulated using the CHPDSC package for processes having two, three and four species to study the system dynamics and process control in an effort to complete the work done earlier on the software which tos the precursor of the CHPDSC.