Üç Roman örneğinde köy romanı: Bahtiyarlık, Karabibik, Küçük Paşa
Village novel in the example of Three Novels: Bahtiyarlık, Karabibik, Küçük Paşa
  1. Tez No: 801516
  2. Yazar: SERKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜ GÜLSÜM TARAKÇI GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Köy romanı”kavramı, roman türleri arasında her milletin edebiyat dünyası içinde farklı gelişim evreleri izleyen bir tür olarak edebiyat araştırmacılarının başlıca konuları arasındadır. Türk romanı içinde de kendi alanında müstakil bir tür olarak gelişme imkânı bulan“Köy romanı”edebiyatımıza 1950 yılından itibaren damga vurduğu görülmektedir. Özellikle 1950-80 yılları Türk romanının başlıca odak noktası olan köy romancılığının kökenine gelindiğinde Tanzimat dönemi eserlerinden Milli edebiyat dönemi eserlerine uzanan bir gelişim evresi izlediği gerçeği karşımıza çıkmaktadır. Tanzimat dönemi eserleri arasında sıkça yer almasa da“köy teması”Ahmet Mithat Efendi ve Nabizade Nazım'ın romanlarına konu olmuş, Milli edebiyat döneminde de roman mekânının İstanbul'dan Anadolu'ya taşınmasıyla Ebubekir Hazım Tepeyran'ın romanında kendine önemli bir yer edinmiştir. Bu bakımdan edebiyatımızda köy romanı denildiğinde akla gelen ilk eserler olan Bahtiyarlık, Karabibik ve Küçük Paşa, köy romanı serüvenimizin başlangıç noktalarıdır. Kendi içlerinde köy kavramına oldukça farklı yönlerden yaklaşan bu eserler, köy romanının oluşmasında oldukça önemli bir zemin hazırlamakla yetinmeyip Türk köylüsünün yaşayışını, dünyaya bakışını ve köylülerin sorunlarını edebiyat dünyasında dile getirilmesinde önemli rol oynamışlardır. Çalışmamız bir tür olarak“köy romanının”edebiyat tarihimiz açısından gelişimini Bahtiyarlık, Karabibik ve Küçük Paşa romanları örneğinde ele almakta, romanları köy romanı açısından incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of“village novel”is among the main topics of literary researchers as a genre that follows different stages of development in the literary world of each nation among the novel genres. It is seen that the“Village novel”, which has the opportunity to develop as an seperate genre in Turkish novel, has left its mark on our literature for certain periods.Especially when it comes to the origin of the village novel, which was the primary focus of the Turkish novel between the years 1950-80, we encounter the fact that it followed a developmental stage from the works of the Tanzimat (Reorganization) period to the works of the National literature period. Although it is not constantly included in the works of the Tanzimat period, the“village theme”has been the topic of the novels of Ahmet Mithat Efendi and Nabizade Nazım, in the period of National literature with the movement of the novel from Istanbul to Anatolia it has gained an important place in Ebubekir Hazım Tepeyran's novel. In this respect when village novels are mentioned in our literature the first works that come to mind; Bahtiyarlık, Karabibik and Küçük Paşa are the starting points of our village novel adventure. These works, which approach the concept of village from quite different aspects in themselves, not only prepare a very important ground for the formation of the village novel, but also had played an important role in expressing the living, their view of the world and the problems of the Turkish peasant, in the world of literature. Our study deals with the development of the“village novel”as a genre in terms of our literary history, in the example of Bahtiyarlık, Karabibik and Küçük Paşa novels, and examines the novels in terms of village novels.