Cam kadehlerde figür uygulamaları
Figure application in glass goblets
  1. Tez No: 801537
  2. Yazar: İREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EKREM KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, insan hayatında önemli bir kullanım eşyası olan cam kadehlerin yüzyıllar içerisindeki gelişimini, değişimini, üretim tekniklerini, cam sanatındaki yerini nasıl aldığıyla ilgili bilgi ve araştırma amacıyla yazılmıştır. Cam figürler konsept bağlamında farklı biçimde ele alınmıştır. Beş bölümden oluşan bu araştırma, ilk olarak kadeh ve camın tarihine atıfta bulunarak, ikinci bölümde kadehlerin farklı kültürlerde kadeh tarzları arasında nasıl farklılıklar, benzerlikler gösterdiğini, hangi amaçlarla kullanılıp hangi malzemeden üretildiğinden, üçüncü bölümde cam kadehlerin üretimi için gerekli ekipmanlarından, dördüncü bölümde üretim tekniklerinden ve süreçlerinden, beşinci bölümde dünyada figüratif cam kadeh çalışmaları üzerinde çalışan çağdaş cam sanatçılarından, son bölümde ise araştırmacının“Cam Kadehlerde Figür Uygulamaları”ile kullandığı farklı tekniklerde ürettiği ve geliştirdiği kişisel uygulamalarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been written for the purpose of information and research on the development, change, production techniques, and place of glass goblets, which are an important item of use in human life, over the centuries. Glass figures are handled differently in the context of the concept. This research, which consists of five parts, firstly refers to the history of goblets and glass, in the second part, how the goblets show differences and similarities between goblet styles in different cultures, for what purposes and from what material they are produced, in the third part, the necessary equipment for the production of glass goblets, in the fourth part the production techniques and In the fifth part, it consists of contemporary glass artists working on figurative glass goblet works, and in the last part, the researcher's personal applications produced and developed in different techniques he uses with“Figure Applications in Glass Goblets”.