An analysis of the western scholarly discourse on Turkic identity in Central Asia
Orta Asya'da Türk kimliği üzerine batılı bilimsel söylemin bir analizi
- Tez No: 801543
- Danışmanlar: PROF. DR. JACQUELINE ISMAEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
It is not quite possible to determine what is the true knowledge. This fact becomes much more apparent when we think of the knowledge on political issues. It is possible to argue that political knowledge is shaped by the international political conditions of the era that they came out. Since political atmosphere plays the crucial role in the emergence of knowledge it is hard to define the“intellectual responsibility”of a scholar. It is really hard to answer a question like: How far it is possible for the scholars to stay away from the effects of International political atmosphere? How knowledge is created which is one of the important sources of power? In my case I will try to find an answer to these questions by studying the creation of a discourse on the Turkic identity in Central Asia by the Western scholars. The research question is formulated fort his study as: Did Western scholarly discourse published in the period between 1950s and 1990s on Turkish identity in Central Asia reflect the Cold War political environment? When there is a rivalry between two states or two groups of states, it can be argued that the study of the other side tends to be biased and created to legitimate the sustainment of the rivalry. When we look at the Cold War political environment, which marked the division of international relations into two political poles (East and West), it is possible to observe this sort of behavior between those two parties as well. My research question related to this tendency for ideology to affect knowledge. To examine this, I focus on the study of Turkic identity in Central Asia by the Western scholars. If one looks at the initial stage of the Western scholarly studies on the Turkic identity in the region s/he will find that the decade of 1950s, which coincides with the initial years of the Cold War as well, constitutes my starting point. Throughout the thesis I will try to answer the research question by analyzing the discourse.
Özet (Çeviri)
Gerçek bilginin ne olduğunu tayin etmek pek mümkün değildir. Bu durum politik konulardaki bilgi göze alındığı zaman daha bariz bir hal alır. Politik bilginin ortaya çıktığı uluslararası politik koşullar doğrultusunda şekillendiğini ileri sürmek mümkündür. Politik atmosferin bilginin ortaya çıkışı üzerinde oynadığı bu rol bir bilim adamının“entelektüel sorumluluğunun”tanımlanmasını hayli güçleştirir. Bilim adamlarının uluslararası politik atmosferin etkilerinden uzak durması ne derece mümkündür? Gücün önemli bir kaynağı olan bilgi nasıl üretilmiştir? Gibi sorulara cevap vermek gerçekten zordur. Ben bu sorulara Orta Asya Türk kimliği üzerine Batılı bilim adamları tarafından yaratılan söylemi inceleyerek cevap bulmaya çalışacağım. Bu çalışma doğrultusunda formüle edilen araştırma sorusu:“1950li ve 1990lı yıllar arasında Orta Asya Türk kimliği üzerine basılmış olan Batılı akademik söylemler üzerinde Soğuk Savaş koşullarının etkisi olmuşmudur?”olarak belirtilebilir. İki veya daha fazla devlet arasında ortaya çıkan bir çatışma bir tarafın diğeri hakkında ürettiği bilginin taraflı ve var olan çatışmayı besleyici bir karaktere sahip olduğu iddia edilebilir. Soğuk Savaş dönemi politik koşullarına baktığımızda da bu tarz bir tutumu gözlemlememiz mümkündür. Benim araştırma sorum bu tutuma ideolojinin bilgiyi ne derece etkilediği açısından yaklaşmaktadır. Bunu sınamak için de Batılı bilim adamlarının Orta Asya Türk kimliği üzerine yazılmış çalışmalarını ele aldım. Orta Asya Türk kimliği üzerine yazılmış yazıların başlıca çıkış tarihlerinin 1950ler olması ve bu tarihin Soğuk Savaş Dönemi'nin ilk yıllarına denk gelmesi benim başlangıç noktamı oluşturmaktadır. Bu çalışma boyunca Orta Asya Türk Kimliği üzerine yazılmış batıı akademik söylemi inceleyerek cevap bulmaya çalışacağım.