An empirical investigation of the relationship between corporate governance and profitability: Evidence from Turkish capital market
Kurumsal yönetim ve karlılık arasındaki ilişkinin ampirik bir analizi: Türkiye sermaye piyasası üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 801570
  2. Yazar: MURSAL SAFI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmanın amacı, kurumsal yönetimin hissedarlar, kamuyu aydınlatma, kurumsal yönetim kurulları ve kurumsal menfaat sahipleri aracılığıyla Türkiye sermaye piyasalarında işlem gören seçilmiş firmaların karlılığı üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmanın amacı, pay sahiplerinin Kârlılık üzerindeki etkisini incelemek, ikinci olarak kamuyu aydınlatmanın Kârlılığa etkisini değerlendirmek, üçüncü olarak kurumsal Menfaat Sahiplerinin Kârlılığa etkisini belirlemek ve şirket yönetim kurulunun Şirket Kârlılığına etkisini incelemektir. Türkiye sermaye piyasalarında işlem gören seçilmiş firmalar. Veriler anket yoluyla 338 katılımcıdan elde edildi; analiz, basit doğrusal regresyon analizi kullanılarak yapıldı. Analiz, regresyon analizine dayalı olarak çalışmanın değişkenleri için bağlantı derecesi için değerlendirme derecesinin değerlendirilmesinde sağlanan çalışma için sağlanan SPSS verilerine dayanarak yapılmıştır. Araştırmalar, kamuyu aydınlatmanın elde edilen kâr için temel belirleyici olduğu sonucuna varmaktadır. İkinci olarak çalışma, kurumsal Paydaşların şirketlerin karlılığı üzerinde orta derecede önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmaktadır. Kurumsal Menfaat Sahiplerinin sermaye piyasalarında işlem gören şirketlerin karlarını bir ölçüde etkilemek için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Nihayet. Kurumsal yönetim kurullarının sermaye piyasalarında işlem gören şirketlerin kârlarını bir ölçüde etkilemek için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Çalışma, şirketlerin kârlılığını artırmak için hissedar çıkarlarının yeterince karşılanması gerektiğini önermektedir. Şirketlerin kârlılığını önemli ölçüde artırmak için operasyonların tamamen güvenilir bir gücüne ulaşmada işbirliği biçimlerinin mevcut olması önemlidir. Çalışma, kurumsal Paydaşların iyi gelişmiş, adil işleyen ve şirketlerin karar alma süreçlerinde sağlam bir görünüm sergilemeleri gerektiğini önermektedir. Çalışma, kurulların önemli yönetimi, büyüklüklerinin belirlenmesi ve operasyon verimliliği için insanların çevresinin toplu bir yolunu elde etmek için gerekli planlama konusunda şirket yönetim kurulu politikaları hakkında etkili bir politika önermektedir.
Özet (Çeviri)
The study objectives were to determine the effect of corporate governance through share holders, public disclosure, corporate Board of directors and corporate Stakeholders on profitability of selected firms listed on Turkey capital markets. The study objectives were to examine the effect of share holders on Profitability, secondly was to assess the effect of corporate Public Disclosure on Profitability, thirdly to determine the effect of corporate Stakeholders on Profitability and to examine the effect of corporate Board of directors on Profitability of selected firms listed on Turkey capital markets. The data was attained from 338 respodents through questionnaires; the analysis was done using simple linear regression analysis. The analysis was done based on SPSS data provided for the study provided in assessing the degree of the assessment for the degree of connection for the variables of the study based on regression analysis. The studies conclude that the public disclosure is key determinants for the profits attaining. Secondly the study concludes that corporate Stakeholders had a moderate significant effect on the profitability of the companies. It's concluded that the corporate Stakeholders can be used to influence profits of the companies listed on the capital markets to some extent. Finally. It's concluded that the corporate Board of directors can be used to influence profits of the companies listed on the capital markets to some extent. The study recommends that share holder interest need to be adequately catered for to increase the profitability of the companies. Its significant that modes of cooperation are existing in attaining a fully reliable force of the operations to significantly strive for the profitability of the companies. The study recommend that corporate Stakeholders need to be well developed, fairly operating and making sound appearances in the decision making of the companies. The study recommend for efficient policy on the corporate board of directors polices on planning necessary for attaining a mass avenue of the people's environment for the significant management of the boards, their size determination and operations efficiency.