Acil servise pelvis travması ile başvuran hastalarda mortaliteye etki eden faktörlerin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of factors affecting mortality in patients presenting to the emergency department with pelvic trauma
- Tez No: 801589
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Ocak 2012- Aralık 2021 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Servisine başvuran pelvis travmalı hastalarda mortaliteye etki eden faktörlerin acil serviste tanı ve tedavi süreçlerini retrospektif olarak araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada vakaların başvuru nedenleri, başvuru zamanları, yaşları, cinsiyetleri, kronik hastalıkları, aldıkları tedaviler, travma bölgeleri, travma mekanizmaları, pelvik fraktür tipleri, patolojik bulguları, tedavi yöntemleri ve travma skorlamalarının mortaliteyi öngörmedeki yerinin hastane kayıt sistemindeki epikriz bilgileri ve ilgili kliniklerin konsültasyon belgelerinin literatür eşliğinde geriye dönük olarak incelenmiş ve mortalite değerlendirmesi yapılmıştır. Verilerin elde edilmesinde Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Kayıtları (HBYS), hasta dosyalarında yer alan epikriz bilgileri, konsültasyon bilgileri ve radyoloji raporlarından yararlanılmış olup, HBYS üzerinden hastaların bilgileri International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (ICD) tanı kodlarına göre ayrıldı ve elde edilen veriler hasta dosyaları, epikriz bilgileri ile karşılaştırıldı. Elde edilen verilere çeşitli istatistiksel analizler uygulandı. Bulgular: Hastaların yaş ve cinsiyet dağılımları incelenmiş ve frekans / yüzde olarak ifade edilmiştir. Yapılan analizde örneklemin çoğunluğunu 18-65 yaş grubu (n=300, %70,4), azınlığı ise çocuk yaş grubu (n=56, %13,1) oluşturmuştur. Diğer taraftan örneklemde ağırlıklı olarak erkek hastaların baskın olduğu (n=263, %61,7) dikkat çekmektedir. Travmaların meydana geliş şekillerinde göre gruplandırma yapıldığında en sık aynı seviyeden düşme, yüksekten düşme ve AİTK vakalarının görüldüğü dikkati çekmektedir. Yapılan analizde en yüksek exitus oranlarının sırasıyla izole bisiklet kazaları (%33,3), iş kazaları (%20) ve ADTK (%18) vakaları olduğu görülmüştür. Hastaların yaş, OAB, GKS ve vital parametrelerinin cinsiyet ile ilişkisi analiz edilmiştir. Yapılan incelemede kadınların yaş değerlerinin erkeklere kıyasla daha yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (p=0,008). Hastaların vital, GKS ve yaş parametrelerinin prognoz grupları ile ilişkisi incelenmiş ve tüm parametrelerde anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Object: In this study, it was aimed to retrospectively investigate the diagnosis and treatment processes in the emergency department of the factors affecting mortality in patients with pelvis trauma who applied to the Emergency Medicine Department of Selçuk University Medical Faculty Hospital between January 2012 and December 2021. Material and methods: In this study, the place of admission reasons, time of admission, age, gender, chronic diseases, treatments received, trauma sites, trauma mechanisms, pelvic fracture types, pathological findings, treatment methods and trauma scoring in predicting mortality, epicrisis information in the hospital registry system and consultation documents of the relevant clinics were analyzed in this study. The literature was reviewed retrospectively and mortality was evaluated. In order to obtain the data, Selcuk University Faculty of Medicine Hospital Information Management System Records (HIYS), epicrisis information in patient files, consultation information and radiology reports were used. and data obtained were compared with patient files and epicrisis information. Various statistical analyzes were applied to the obtained data. Results: The age and gender distributions of the patients were examined and expressed as frequency / percentage. In the analysis, the majority of the sample consisted of the 18-65 age group (n=300, 70.4%), and the minority was the child age group (n=56, 13.1%). On the other hand, it is noteworthy that predominantly male patients predominate in the sample (n=263, 61.7%). When the traumas are grouped according to the way they occur, it is noteworthy that falling from the same level, falling from the same height and AITC cases are the most common. In the analysis, it was seen that the highest exitus rates were isolated bicycle accidents (33.3%), work accidents (20%) and ATTC (18%) cases, respectively. The relationship of age, MAP, GCS and vital parameters of the patients with gender was analyzed. In the examination, it was seen that the age values of women were higher than men and it was statistically significant (p=0.008). The relationship of patients' vital, GCS and age parameters with prognosis groups was examined and significant differences were observed in all parameters.