Development of a group decision making method for ranking alternatives: Selection of most preferred data mining algorithm for a construction project
Alternatifleri sıralamak için bir grup karar verme yönteminin geliştirilmesi: Bir inşa projesi için en çok tercih edilen veri madenciliği algoritmasının seçimi
  1. Tez No: 801669
  2. Yazar: ABDULQADER AL-KHAFAJİ
  3. Danışmanlar: DR. İREM ŞANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, bir inşaat projesi için en çok tercih edilen veri madenciliği algoritmasını seçmek için bir yöntem geliştirmektedir. Önerilen yöntem, Analitik Hiyerarşi Sürecinden (AHP) yararlanır. AHP, çeşitli karmaşık sorunlara yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu tezin katkıları çift yönlüdür. İlk bölüm yöntemin tasarımı ve geliştirilmesidir. AHP'yi veri madenciliği için kullanmak için çeşitli değişiklikler yapılmalıdır. Bunlardan en önemlisi, farklı geçmişlere sahip bir grup için toplu bir karar alma ortamı ve AHP için uygun bir veri toplama yöntemi sağlamaktır Katkının ikinci kısmı, bir inşaat projesi için en çok tercih edilen veri madenciliği algoritmasının seçilmesi sorununa uygulanmasıdır. Literatürde belirlenen sınırlamaları ele aldığı yerde, tüm performans önlemlerini dikkate alarak, alan uzmanlarının bu önlemlerin göreceli önemi hakkındaki bilgilerini dikkate alarak ve veri olmadığında karar verme olasılığı ile zamandan ve kaynaklardan tasarruf ederek modelleri test etmekten. Önerilen yöntem, karmaşık seçim problemini bir hiyerarşi içinde yapılandırarak ve alt problemlere bölerek basitleştirerek çözer. Hiyerarşik modelin yapısı, her katılımcının modeli bir bütün olarak anlamak zorunda kalmadan yalnızca uzmanlık alanlarında yargılarda bulunabilmesi için tasarlanmıştır. Bu özellik, sorunun farklı boyutlarını kapsayan farklı deneyimler eklemeye olanak tanır. Bu çalışmanın verileri iki katılımcı grubundan toplanmış, bir grup inşaat pratisyenlerinden, ikinci grup ise makine öğrenimi pratisyenlerinden oluşmuştur. Toplanan veriler her katılımcının kişisel tercihleridir. Katılımcıların yanıtlarının tutarlılık kontrollerini yapabilmek için AHP yöntemine dayalı iki elektronik tablo modeli tasarlanmıştır. Bu, tekrarlamaya veya düzeltmeye gerek kalmadan mantıklı yargıların ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur. Ayrıca, grubun katılımcı üzerindeki etkisinden kaçınarak grubun kararının kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This thesis develops a methodology for selecting the most preferred data mining algorithm for a construction project. The proposed methodology exploits the Analytical Hierarchy Process (AHP). AHP has been widely applied to a variety of complex problems. The contributions of this thesis are twofold. The first part is the design and development of the methodology. To use AHP for data mining, several modifications must be made. The most important of which is to secure a collective decision-making environment for a group of different backgrounds and an appropriate data collection method for AHP The second part of the contribution is the application to the problem of selecting the most preferred data mining algorithm for a construction project. Where it addressed the limitations that were identified in the literature, by taking all performance measures into account, considering the knowledge of field experts about the relative importance of these measures and saving time and resources with the possibility of making a decision when there is no data from testing the models. The structure of the hierarchical model is designed so that each participant can make judgments only in their area of specialization without having to understand the model as a whole. This feature allows adding different experiences that cover the different dimensions of the problem. The data for this study was collected from two groups of participants, one group consisted of construction practitioners, and the second group consisted of machine learning practitioners. The data collected are the personal preferences of each participant.