Kanal giriş yolunun ni-ti kanal aletlerinde apikal basınç ve tork değerlerine etkisi: bir in vitro çalışma
  1. Tez No: 801796
  2. Yazar: ŞAHİN KILINÇKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAYRAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı; farklı NiTi aletlerin farklı kanal giriş açılarında oluşturdukları tork ve apikal kuvvet değerlerini incelemektir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada çekilmiş dişlerden oluşturulan 90 adet deney modeli kullanılacak eğelere göre (ProTaper Next, One Curve, One Reci) 3 gruba ayrıldı (n=30). Her bir grup kanal giriş açılarına göre (0°, 10°, 20°) 3 alt gruba ayrıldı (n=10). Özel olarak üretilmiş test cihazında deney modelleri standart parametreler doğrultusunda preparasyon işlemleri tamamlandı ve preparasyon sırasında oluşan değerler kaydedildi. Elde edilen veriler, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak ve ikili karşılaştırmalar ise Post-Hoc Tukey veya Tamhane's T² testleri kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Kanal giriş açılarının artması tork ve apikal kuvvet değerlerini artırdı. Protaper Next ve One Curve grubunda istatistiksel olarak anlamlı tork ve apikal kuvvet artışları bulunmasına rağmen (p0,05). Farklı eğeler arasında farklı tork ve apikal kuvvet değerleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study; to investigate the torque generation and apical force values by different NiTi instruments at different angle of canal access. Material and Method: : In this study, 90 test models created from extracted teeth were divided into 3 groups according to the files to be used (ProTaper Next, One Curve, One Reci) (n=30). Each group was divided into 3 subgroups according to angle of file access (0°, 10°, 20°) (n=10). Preparation of the test models completed in line with standard parameters in a specially designed test device and the values obtained during preparation were saved. The data obtained analysed using One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and pairwise comparisons were analysed using Post-Hoc Tukey or Tamhane's T² tests. Results: Increasing angle of file access increased torque and apical force values. Although statistically significant increases in torque and apical force were found in Protaper Next and One Curve groups (p0,05). Different torque and apical force values were found between different files.