Commodification of club cultures and DJ's creative and cultural labour: Istanbul as Türkiye's nightlife capital
Kulüp kültürleri ve DJ'in yaratıcı ve kültürel emeğinin metalaşması: Türkiye'nin gece hayatı merkezi olarak İstanbul
  1. Tez No: 801816
  2. Yazar: ŞEVVAL DOLANBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN SÖZERİ ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, kültürel üretim ile kültürel ve yaratıcı endüstriler üzerine kümülatif ve değişen literatürden yararlanırken, İstanbul merkezli DJ'lerin içinde bulundukları daha geniş kültürel üretim çevrelerinin bir parçası olarak benimsediği yaratıcı emek pratiklerini tasvir etmeyi amaçlamaktadır. Kültürel ve yaratıcı endüstriler, post-Fordist kapitalist üretim tarzları altında, yeni emek biçimlerindeki daha geniş değişimlerin yansımalarını açığa sunma potansiyeli açısından verimli bir çalışma alanı oluşturmakta ve bu anlamda gelişmektedir. Kulüp kültürleri ve elektronik dans müziği, bir zamanlar sapkın kabul edilmiş olan marjinal gençlik alt kültürlerinden doğmuş olup, eğlence endüstrisinin en popüler ve karlı dallarından biri haline gelmiş ve halen alt kültürel sermaye ile yakından bir ilişki içinedir. Ancak son otuz yılda hem Türkiye'de hem de küresel bağlamda yükselen popülaritesi, kültürel üretim ve tüketimde metalaşma süreçlerine içkin özelliklerin bu alanda da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bir alt kültürel üretim alanı olarak ortaya çıkan elektronik dans müziğinde canlı performansın gündelikleşmiş koşulları altında, kulüpte bir gecenin ana aktörü olan DJ'ler kültürel ve yaratıcı emeğin veya bir başka deyişle simge üretim süreçlerinin ana karakteristik özellikleri olarak ortaya çıkan esnekleşmiş, bireyselleşmiş, gündelik ve güvencesiz çalışma pratiklerine tabi tutulmaktadırlar. Bu nedenle, Türkiye'nin kulüp kültürü sahnesinin amiral gemisi olan İstanbul'un alanda ilgi çekici bir örnek oluşturacağı inancıyla, DJ'lerin yaratıcı emek pratiklerine dair bahsedilen koşullar ve kulüp kültürel üretimlerindeki öznel deneyimlerini açığa çıkarmak amacıyla, bu tez kapsamında on dört İstanbul merkezli DJ ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, while drawing on the cumulative and changing literature on cultural production and cultural and creative industries, aims to depict the creative labour practices adopted by İstanbul-based DJ's as part of the larger club cultural production environments. Cultural and creative industries make up for a fruitful area of study under post-Fordist capitalist modes of production in their potential to depict the broader shifts in new forms of labour. Club cultures and electronic dance music, with having their roots in marginalised youth subcultures which were once deemed deviant, became one of the most popular and profitable branches in the entertainment industry and are closely interlinked with subcultural capital. However, the popularity they have risen to in the last thirty years in both Turkiye and the global context has resulted in the appearance of features that are innate to the commodification processes in cultural production and consumption. Under the highly casualised conditions of the subcultural production terrain which is live performance in electronic dance music, DJ's as the main actors of a club night are subjected to the flexible, individualised, casualised and precarious labour practices that are characteristic to cultural and creative work and in another term, symbol making practices. Therefore Istanbul, as the flagship of Turkiye's club cultural scene was found worthy of interest and fourteen DJ's were interviewed with a semi-structured questionnaire in hopes of unveiling these very conditions and their subjective experiences in their club cultural production.