God as the other within: Simone Weil on God, the self and love
İçerideki öteki olarak Tanrı: Sımone Weıl'de Tanrı, benlik ve sevgi
- Tez No: 801820
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜLYA ŞİMGA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Simone Weil (1909-1943), aynı zamanda Hristiyan mistisizm geleneğinin önde gelen isimlerinden biri olan Fransız bir filozoftur. Erken dönem felsefi yazılarında ve derslerinde felsefenin amacını“İyiyi Aramak”olarak tanımlar. Platon, Descartes ve Kant'tan çok etkilenen Weil, mutlak İyi olarak Tanrı'nın bilinen gerçeklerin ötesinde olduğunu ve ona ancak Sevgi yoluyla ulaşılabileceğini belirtir. Sevginin, Tanrı'ya yaklaşmak için Benliğin kendini yok ettiği yıkıcı bir güç olarak ele alınmasının, mistik bir izleği yansıttığı söylenebilir. Weil'e göre, böyle bir bilgiye ve dolayısıyla Tanrı'ya ulaşmak, yaşamın tek amacı olan olmanın yanı sıra felsefenin de amacı olması gereken şeydir. Bu tez, bir taraftan Weil'i bu sonuçlara götüren etkilere odaklanmayı, diğer taraftan da felsefedeki metafizik ve etik sorunlara bir alternatif olarak, Weil'in felsefi yönteminin, kendi başına sağlam durup duramayacağının bir çözümlemesini sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Simone Weil (1909-1943) is a French philosopher who is also a prominent figure in the tradition of Christian mysticism. In her early philosophical writings and lectures, she describes her understanding of the aim of philosophy as“the Search for the Good”. Very much influenced by Plato, Descartes and Kant, Weil states that God as the absolute Good is beyond known truths and can only be reached through Love. This treatment of love as a destructive power whereby the Self effaces itself in order to get closer to God, echoes a somewhat mystical scheme. Weil believes that the only way to reach such knowledge and therefore God, which in her view is the sole purpose of life and should also be the purpose of philosophy. This dissertation focuses on the grounds that bring her to such conclusions as well as providing an analysis of whether Weil's philosophical approach as an alternative to metaphysical and ethical problems in philosophy is able to stand firm on its own.