Foreign language learner identity in the Turkish vocational high school context
Türk meslek liselerinde yabancı dil öğrenen kimliği
  1. Tez No: 801821
  2. Yazar: FATMA ŞAVKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki meslek lisesi öğrencilerinin özel benlik, ideal benlik, kamusal benlik ve empoze edilen benliklerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca lise öğrencilerinde özel benlik, ideal benlik, kamusal benlik ve empoze edilen benlik arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın deseni ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın evrenini 241 meslek lisesi öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler Bilgi Formu ve L2 Dört Kutuplu Kimlik Anketi ile toplanmıştır. Sosyodemografik değişkenleri ve ikinci dil öğrenen kimliğini karşılaştırmak için MANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin ikinci dil öğrenen kimliği düzeylerinin orta düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca yaş, cinsiyet, sınıf, başlangıç bağlamı ve dil kullanım sıklığının ikinci dil öğrenen kimliği üzerinde etkili olduğu ortaya konmuştur. Yaştaki artış, Sınıf arkadaşları tarafından Kamusal Benlik, İngilizce Öğretmeni tarafından Empoze Edilen Gelecek Benlik ve Sınıf arkadaşları tarafından Empoze Edilen Gelecek Benlik artışı ile ilişkilidir. Kız öğrencilerin Özel Benlik, İngilizce Öğretmeni ve Sınıf arkadaşlarına Karşı Gösterilen Kamusal Benlik ve İngilizce Öğretmeni tarafından Empoze Edilen Şimdiki Benlik düzeyleri erkek öğrencilere göre daha yüksektir. Ayrıca kız öğrencilerin Öğrenme Yönelimleri ve İngilizce Dersi Algıları düzeyi erkek öğrencilere göre daha yüksektir. Sınıf arkadaşlarına göre Kamusal Benlik ve İngilizce Öğretmeni Tarafından Empoze Edilen Şimdiki Benlik düzeyleri dördüncü sınıf öğrencilerinin üçüncü, ikinci ve birinci sınıf öğrencilerine göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca dördüncü sınıf öğrencilerinin İngilizce Öğretmeni Tarafından Empoze Edilen Gelecek Benliği düzeyi birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinden daha yüksektir. Ayrıca birinci sınıf öğrencilerinin Sınıf arkadaşları tarafından empoze edilen Gelecek Benliği düzeyi ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine göre daha düşük bulunmuştur. İngilizce öğrenmeye ortaokul/lisede başlayan öğrencilerin Sınıf arkadaşlarına göre Kamusal Benlik düzeyi, ilkokulda öğrenmeye başlayan öğrencilere göre daha yüksektir. İngilizce konuşma sıklığını“her zaman/sık sık/bazen”şeklinde belirten öğrencilerin Özel Benlik, İdeal Benlik, İngilizce Öğretmeninin Kamusal Benlik ve İngilizce Öğretmeninin Empoze Ettiği Gelecekteki Benlik puanlarının,“nadiren”ve“hiçbir zaman”İngilizce konuşanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. İngilizce konuşma sıklığını“her zaman/sıklıkla/bazen”olarak belirten öğrencilerin İngilizce Öğrenme Yönelimi ve İngilizce Sınıfı Algıları düzeyleri, İngilizce konuşma sıklığını“nadiren”olarak belirten öğrencilere göre daha yüksektir. Ayrıca meslek lisesi öğrencilerinin tüm yabancı dil öğrenen kimlikleri arasında zayıf ve orta düzeyde pozitif yönde korelasyonlar bulunmuştur. Bu bulgular öğrencilerin etkileşimli öğrenme ortamlarına ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Etkileşimli öğrenme ortamları öğrencilerin yabancı dil öğrenme motivasyonunu artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the factors affecting the private self, ideal self, public selves, and imposed selves of vocational high school students in Turkey. Besides, the relationships between the private self, ideal self, public selves, and imposed selves in high school students were examined. The design of the research is a correlational screening model. The population of the research was 241 vocational high school students. Data was collected with Information Form and The L2 Quadripolar Identity Questionnaire. MANOVA test was used to compare sociodemographic variables and L2 learner identity. The results of the study revealed that the L2 learner identity levels of the students were moderate. In addition, it has been revealed that age, gender, grade, the context of onset, and language use frequency are effective on L2 learner identity. The increase in age was associated with the increase in Public Self by Classmates, Imposed Future Self by English Teacher, and Imposed Future Self by Classmates. Female students' levels of Private Self, Public Self by English Teacher, Public Self by Classmates, and Imposed Present Self by English Teacher were found to be higher than male students whereas, female students' Learning Orientation and Perceptions of the English Class level were higher than male students. The study findings revealed that the Public Self by Classmates and Imposed Present Self by English Teacher levels of fourth-year students were higher than third, second, and first-year students while the Imposed Future Self by English Teacher level of the fourth-year students was higher than the first and second-year students. Related to the Imposed Future Self by Classmates component, the first-year students' levels were lower than the second, third, and fourth-year students. As for the level of Public Self by Classmates component, the study found that the students' levels who started learning English in middle school/high school were higher than students who started learning at primary school. It was also found that the Private Self, Ideal Self, Public Self by English Teacher, and Imposed Future Self by English Teacher scores of the students who stated the frequency of speaking English as“all the time/often/sometimes”were higher than those who stated“rarely”and“never”. The level of Learning Orientation and Perceptions of the English Class of students who stated their English speaking frequency as“all the time/often/sometimes”was higher than those who stated their English speaking frequency as“rarely”. Besides, there were weak and moderate positive correlations between all foreign language learner identities of vocational high school students. These findings show that students need interactive learning environments which can increase students' motivation.