Servikal lordoz kaybı ve baş dönmesi olan hastalarda servikal uyarılmış miyojenik potansiyeller ve video HEAD impulse test sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cervical evoked myogenic potentials and video HEAD impulse test results in patients with LOSS of cervical lordosis and vertigo
- Tez No: 801909
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada servikal lordoz kaybı tanısı almış, boyun ağrısı ve baş dönmesi semptomu olan hastaları cVEMP ve vHIT ile değerlendirerek, hastalığın etiyolojisine ve rehabilitasyonuna katkı sağlamak hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 18-65 yaş aralığında, baş dönmesi ile boyun ağrısı şikayetine eşlik eden servikal lordoz kaybı olan ve olmayan 62 hasta dahil edilmiştir. Çalışmadaki bütün hastalara servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller testi (cVEMP),video head impulse test ( vHIT), vizüel analog skala (VAS), boyun özürlülük indeksi (BÖİ) ve dizzines handikap indeksi (DHİ) uygulanmıştır. BULGULAR: Lordoz kaybı olan hastalarda, lordoz kaybı olmayan hastalara göre kadın oranı daha yüksek bulunmuştur (p=0,019).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study was to contribute to the etiology and rehabilitation of the disease by examining patients with neck pain and vertigo symptoms diagnosed with loss of cervical lordosis with c-VEMP and v-HIT. MATERİALS AND METHODS: A total of 62 patients aged 18 to 65 years with and without loss of cervical lordosis accompanied by dizziness and neck pain were included in the study. Cervical-vestibular evoked myogenic potential test (c-VEMP), video head impulse test (v-HIT), visual analog scale (VAS), cervical disability index (BDI), and vertigo handicap index (DHI) were performed on all patients in the study applied. RESULTS: As a result of the results obtained, it was found that the rate of women in patients with loss of lordosis was higher than in patients without loss of lordosis (p=0,019). The VAS values of the group with lordosis loss were higher than those of the group without lordosis loss (p=0.013); The mean lordosis grade was lower (p < 0.001). In all patients with and without loss of lordosis, the positive (linear) direction was weak (r = 0.266) between the degree of lordosis and the right anterior RA values; It was found that there was a positive (linear) moderate relationship between left posterior LP scores (r=0.331). No significant correlation was found for other findings. CONCLUSİONS: When our results are examined, it is not seen that loss of cervical lordosis affects c-VEMP and v-HIT test results positively or negatively, but more comprehensive studies can be planned in the future to evaluate the function of the vestibular system in people with cervical problems. Keywords Loss of cervical lordosis, Neck Pain, Cervical Vemp, VHIT, VAS, BÖI, DHI