Pandemi dönemi kamu spotlarında çekicilik kullanımı: T.C. Sağlık Bakanlığı örneği
The use of persuasion in public spots during the pandemic period: An example of the Turkish Ministry of Health
- Tez No: 801910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLCELİL MÜCAHİD ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kamu spotları toplumu bir sorun karşısında yönlendirmek için ve soruna karşı çözüm üretmek amacıyla hazırlanan reklam filmleri olarak karşımıza çıkmaktadır. 2020 yılında hayatımıza giren COVİD-19 pandemisi insanları derinden etkilemiş ve birçok insanın ölümüne neden olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bu pandemi sürecinde birçok kamu spotu yayınlanarak hedef kitleyi hastalık konusunda bilgilendirerek yönlendirmeyi amaçlamıştır. Bu kamu spotları hazırlanırken insanlar üzerinde etkisini gösterebilmesi adına birçok reklam çekicilik unsurları kamu spotları anlatımı içerisine yerleştirilmiştir. Korku, Suçluluk, Ahlak gibi birçok reklam çekicilik unsuru bu kamu spotlarında kendisine yer edinmiştir. Bu tez çalışmasında, kullanılan reklam çekicilik unsurlarının ne ölçüde kullanıldığı, çekicilik unsurları kullanılırken hangi anlatım formatlarından yararlanıldığı gibi birçok unsur içerik analizi yöntemi ile derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Public service announcements, also known as PSAs, are advertising films designed to guide and provide solutions to societal issues. They aim to address a problem and direct the public's attention towards finding a resolution. The COVID-19 pandemic, which emerged in 2020, deeply affected people and caused numerous deaths. The Ministry of Health of the Republic of Turkey released several public service announcements during this pandemic to inform and guide the target audience about the disease. To have an impact on people, these PSAs incorporated various advertising appeal elements into their narratives. Elements such as fear, guilt, morality, and many others found their place within these public service announcements. This thesis examines in-depth the extent to which advertising appeal elements were used and the narrative formats utilized when incorporating these appeal elements, using content analysis methodology.