Modifiye tek yama ya da çift yama teknikleri ile total atriyoventriküler septal defekt onarımı yapılmış olan hastaların postoperatif mortalite-morbidite oranlarının incelenmesi: Retrospektif, tek merkezli, 14 senelik bir çalışma
Investigation of postoperative mortality-morbidity rates in patients who underwent repair of total atrioventricular septal defect using modified single-patch or double-patch techniques: A retrospective, single-center, 14-year study
  1. Tez No: 801986
  2. Yazar: ÖZGE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. IŞIK ŞENKAYA SIĞNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın amacı; mevcut verilerle bölümümüzde bu alanda ilk kez yapılacak olan bilimsel temelli çalışma ile tüm düzeltme operasyonu geçirmiş total atriyoventricüler defektli(AVSD) hastaların mortalite-morbidite oranlarının belirlenmesi ve ileriki zamanlarda ülke genelindeki diğer konjenital kalp cerrahisi yapan merkezlerle bilimsel olarak bilgi-veri alışverişinde bulunabilme imkanı yakalamaktır. Araştırma tek merkezli ve retrospektif türde bir araştırmadır. Araştırma Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Kardiyak Cerrahi Bilim dalında yapıldı. Araştırma verileri 10.03.2023-10.04.2023 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın örneklemini 111 hasta oluşturdu. Araştırma verileri SPSS programı ile analiz edildi. Kategorik değişkenler Ki-Kare testi ile, niceliksel değişkenler, ikili gruplar için Mann-Whitney U testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the mortality and morbidity rates of patients with total atrioventricular septal defect who have undergone corrective surgery, based on existing data, through a scientific study conducted for the first time in our department. The study also aims to establish the possibility of scientific knowledge and data exchange with other congenital heart surgery centers nationwide in the future. The research is a single-center and retrospective study conducted in the Pediatric Cardiac Surgery Department of Uludağ University Medical Faculty Hospital. The research data was collected between March 10, 2023, and April 10, 2023. The study sample consisted of 111 patients. The research data was analyzed using the SPSS program. Categorical variables were analyzed using the Chi-square test, and quantitative variables were analyzed using the Mann-Whitney U test for binary groups.