Yeni nesil savaş gemilerinde kullanılmak üzere radar soğurucu boya katkılarının geliştirilmesi
Development of radar absorbing paint additives to be used in the new generation of warships
- Tez No: 801987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SUAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında farklı yöntemler ile sentezlenen iletken polimerlerin yeni tip savaş gemilerinde kullanılan boyaların içerisine katkı malzemesi olarak kullanılarak radar kesit alanını düşürmesi ve uygun soğurma performansı göstererek radar sistemlerindeki görünmezlik teknolojisinin harp durumunda düşman kuvvetlere karşı avantaj sağlaması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda farklı özelliklere sahip 3 farklı iletken polimer kullanıldı. Bu polimerler ayrı ayrı sentezlenerek oluşturuldu ve boya içerisine katkı malzemesi olarak kullanıldı. Bu iletken polimerler sırası ile Kitosan/Polivinil alkol Sentezi, Grafit ve Polikarbazoldür. Hazırlanan iletken polimerlerin iletkenlikleri, termal dayanımları ve yapı tayinleri testler ile belirlendi. Üretilen iletken polimerler boya içerisine katkı malzemesi olarak kullanıldıktan sonra soğurum performans değerleri Vector Network Analyzer cihazında ölçüldü. Radar kesit alanı bir cismin veya platformun bir radardaki görünürlük miktarı veya elektromanyetik dalgalar olan radar sinyallerini yansıtma miktarıdır. Radar soğurucu malzemeler radara geri yansıyan elektromanyetik enerjiyi soğurarak azaltır ve böylece radar kesit alanı azalmış olur. Bu kapsamda yapılan bu tez çalışmasında farklı özelliklere sahip iletken polimerlerin soğurum performanslarının radar kesit alanı üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reduce the radar cross-sectional area by using conductive polymers synthesized by different methods as additives in the paints used in new types of warships, and to provide an advantage against enemy forces in the case of war by showing the appropriate absorption performance of the invisibility technology in radar systems. In the studies, 3 different conductive polymers with different properties were used. These polymers were synthesized separately and used as additives in the paint. These conductive polymers are Chitosan/Polyvinly Alcohol Synthesis, Graphite and Polycarbazole, respectively. Conductivity, thermal strength and structure determination of the prepared conductive polymers were determined by tests. After the conductive polymers produced were used as additives in the paint, the absorption performance values were measured in the Vector Network Analyzer device. Radar cross section is the amount of visibility of an object or platform from a radar or the amount of reflectance of radar signals, which are electromagnetic waves. Radar absorber materials absorb and reduce the electromagnetic energy reflected back to the radar, thus reducing the radar cross-sectional area. In this thesis study conducted in this context, the effects of the absorption performance of conductive polymers with different properties on the radar cross-sectional area were determined.