Üç boyutlu baskı teknolojisi kullanarak flutikazon propiyonatın kolona hedeflendirilmiş tablet formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of colon-targeted tablet formulations of fluticasone propionate by using three dimensional printing technology
  1. Tez No: 802019
  2. Yazar: CENNET DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TAKKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tezin amacı eriyik birikim modelleme üç boyutlu baskı (FDM 3DP) yöntemiyle kolona hedeflendirilmiş flutikazon propiyonat (FLT) içeren tablet formülasyonlarının geliştirilmesi, in vitro karakterizasyon çalışmalarının yapılması ve kolit modeli oluşturulmuş sıçanlarda in vivo etkinliğinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla pH duyarlı bir polimer olan Eudragit S100 ana matriks ve zaman kontrollü bir polimer olan etil selüloz salım geciktirici olarak kullanılarak sıcak eriyik ekstrüzyon (HME) yöntemiyle FLT yüklü filamentler elde edilmiş ve bu filamentler kullanılarak FDM 3DP yöntemiyle tabletler basılmıştır. FLT'nin erimeden amorf polimerler içerisinde disperse olduğu tablet formülasyonlarına etkin maddenin çözünürlüğünü artırmak için Gelucire 48/16 ve gammasiklodekstrin dahil edilmiştir. Bu sayede FLT'nin çözünürlüğü Gelucire 48/16 içeren F1 tabletlerinde yaklaşık 20 kat; Gelucire 48/16'ya ilaveten gammasiklodekstrin içeren F2 tabletlerinde yaklaşık 200 kat artmıştır. Geliştirilen filament ve tabletlerin farmasötik kalitesi ve yöntemin tekrarlanabilirliği in vitro karakterizasyon çalışmalarıyla kanıtlanmıştır. F1 ve F2 tabletleri oral yoldan kolona hedeflendirme amacına uygun in vitro salım profili sergilemiştir. Tabletlerin dolgu yüzdesi ve tasarım boyutlarının salım üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Farklı dozlarda FLT içeren F1 ve F2 3D tabletler basılarak dozun hastalığın evresine göre büyük ölçüde değişkenlik gösterdiği inflamatuvar bağırsak hastalıklarında (İBH) kişiselleştirilmiş tedaviye olanak sağlanmıştır. Stabilite çalışmalarıyla geliştirilen filament ve tabletlerin hızlandırılmış ve uzun süreli test koşullarında 6 ay boyunca stabil oldukları gösterilmiştir. Sıçanların tedavi süresince takip edilen fizyolojik özelliklerinden ve sakrifikasyon sonrası kolon dokularında yapılan fiziksel, histolojik ve biyokimyasal çalışmalardan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde F1 formülasyonunun İBH'de etkili bir iyileşme sağladığı kanıtlanmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışmasında ilk defa İBH'nin lokal tedavisinde kullanılmak üzere FLT içeren kolona hedeflendirilmiş 3D tabletler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop colon-targeted tablet formulations containing fluticasone propionate (FLT) using the fused deposition modelling three dimensional printing (FDM 3DP) method, to carry out in vitro characterization studies and evaluate the in vivo efficacy in rats with colitis model. For this purpose, FLT-loaded filaments produced by the hot melt extrusion (HME) method by using Eudragit S100, a pH-sensitive polymer, as the primary matrix and ethylcellulose, a time-controlled polymer, as a release retarder, were printed as 3D tablets by the FDM 3DP method. Gelucire 48/16 and gamma-cyclodextrin were included in tablet formulations where FLT was dispersed in amorphous polymers without melting to increase the solubility of the active substance. Thus, the solubility of FLT increased by about 20-fold in F1 tablets containing only Gelucire 48/16 and around 200-fold in F2 tablets containing gamma-cyclodextrin in addition to Gelucire 48/16. In vitro characterization studies have confirmed the pharmaceutical quality of the developed filaments and tablets, as well as the performed method's reproducibility. The F1 and F2 tablets have exhibited an in vitro release profile that is suitable for orally targeting the colon. The effect of the infill percentage and the design dimensions of tablets on drug release was evaluated. Personalized treatment in inflammatory bowel disease (IBD), where the dose varies substantially depending on the stage of the disease, has been provided by demonstrating the printability of F1 and F2 3D tablets containing FLT at various doses. Stability tests have shown that the produced filaments and tablets were stable for 6 months in both accelerated and long-term storage conditions. The findings from its physiological parameters monitored during treatment, as well as physical, histological, and biochemical studies on its colon tissues after the rats' sacrification, have revealed that the F1 formulation achieved an effective recovery. As a result, for the first time in this thesis study, colon-targeted 3D tablets containing FLT were developed for the local treatment of IBD.