Finansal başarı ile mali oranlar ilişkisinin incelenmesi ve fuzzy logıc metodu ile finansal sürdürebilir başarı ölçümü
Investigation of the relationship between financial success and financial ratios and measurement of financial sustainable success with the fuzzy logic method
  1. Tez No: 802054
  2. Yazar: KEMAL SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE METERELLİYOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Finansal başarı firmaların ve paydaşlarının önem verdiği konulardan bir tanesi konumundadır. Bir firmanın finansal açıdan başarılı olması yöneticilerini, çalışanlarını, ortaklarını ve kredi kurumlarını kısacası tüm paydaşlarını memnun eden bir durumdur. Bu çalışmada Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin finansal başarılı olma durumlarının mali oranlarla olan ilişkisini analiz etmek için lojistik regresyon modeli kullanılmıştır. Oluşturulan modelde 16 mali oranın 11 tanesinin yüksek olması finansal başarı ihtimalini artırırken 5 tanesi finansal başarı ihtimalini düşürdüğü sonucu tespit edilmiştir. Şirketleri finansal sürdürülebilirlik seviyelerine göre sınıflandırabilmek için bulanık mantık yöntemi kullanılmıştır. Oluşturulan metot ile şirketlerin göreceli finansal sürdürülebilirlik düzeylerini ölçen bir gösterge oluşturulmuştur. Bu göstergede şirketlerin hangi yönlerinin daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. 110 şirket için finansal sürdürülebilirlik düzeylerine göre sıralama oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial success is one of the issues that companies and their stakeholders attach importance to. The financial success of a company is a situation that pleases its managers, employees, partners and credit institutions, in short, all its stakeholders. In this study, a logistic regression model was used to analyze the relationship between financial success and financial ratios of companies traded in Borsa Istanbul. In the model created, it has been determined that 11 of the 16 financial ratios are high, while increasing the probability of financial success, while 5 of them decrease the probability of financial success. Fuzzy logic method was used to classify companies according to their financial sustainability levels. With the created method, an indicator was created that measures the relative financial sustainability levels of companies. In this indicator, it was determined which aspects of the companies were stronger. A ranking was created for 110 companies according to their financial sustainability levels.