Kız çocuklarının adalete erişimi: Feminist perspektiften bir inceleme
Girls' access to justice: A review from a feminist perspetive
- Tez No: 802084
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Kız Çocuklarının Adalete Erişimi: Feminist Perspektiften Bir İnceleme”başlıklı bu tez feminist perspektiften kız çocuklarının adalete erişimini incelemektedir. Ülkemizde ve dünyada kız çocuklarının hakları ve adalete erişimleri büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle çağımızın da birçok savaşa ve göçe tanıklık ettiği bu süreçte hak ihlallerine en çok maruz kalan gruplardan biri kız çocukları olmaktadır. Kız çocukları hem cinsiyetleri hem de yaşları itibariyle kesişimsel bir ayrımcılığın mağduru olmaktadırlar. Kız çocuklarının sosyal, ekonomik, sağlık alanında yaşadığı her sorun, adaletsizlik ve cinsiyetçi yaklaşımlar kız çocuklarının adalete erişimini de kısıtlı hale getirmektedir. Kız çocuklarının adalete erişimini daha etkili kılabilmek için ise kız çocuklarının çocuk olmaktan kaynaklı yaşadıkları problemlere ve kısıtlılıklara odaklanmanın yanı sıra feminist perspektiften ortaya konacak cinsiyet odaklı bir yaklaşım önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Girls' Access to Justice: A Review From A Feminist Perspective”examines girls' access to justice from a feminist perspective. The rights of girls and their access to justice are of great importance in our country and in the world. Especially in this period in which our society has seen numerous wars and migration, one of the groups most vulnarable to rights violations is girlsGirls are victims of intersectional discrimination due to their gender and age. Every problem experienced by girls in social, economic and health fields, injustice and sexist approaches also limit girls' access to justice. In order to make girls' access to justice more effective, a gender-oriented approach from a feminist perspective is important in addition to focusing on the problems and limitations that girls experience due to being children.