1923-1940 arası Türk romanında müzik
Music in Turkish novel between 1923-1940
  1. Tez No: 802207
  2. Yazar: METİN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  6. Anahtar Kelimeler: (Müzik, roman, klasik Türk müziği, klasik Batı müziği, Türk Halk Müziği.), (Music, novel, classical Turkish music, Western classical music, Turkish Folk Music.)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Müzik, hayatın her alanına etki eden önemli bir unsurdur. Türkiye'de Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte müzik beğenisi de hızlı bir değişime uğramıştır. Bu çalışmada, 1923- 1940 arası Türk romanında müziğin ele alınışı incelenmiştir. Giriş bölümünde geçmişten günümüze müziğin değişimi ve müziğin diğer bazı sanat ve bilim dallarıyla ilişkisi ele alınmıştır. Birinci bölümde klasik Türk müziğinin, ikinci bölümde Türk halk müziğinin ve üçüncü bölümde klasik Batı müziğinin bu dönem romanlarında kullanımı incelenmiştir. Yine bu bölümlerde romanlarda ismi zikredilen sanatçı, eser ve enstrüman isimleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Music is an important element that affects every aspect of life. With the proclamation of the Republic in Turkey, the liking of music has undergone a rapid change. In this study, the handling of music in the Turkish novel between 1923 and 1940 was examined. In the introduction, the change of music from the past to the present and the relationship of music with some other branches of art and science are discussed. The use of classical Turkish music in the first part, Turkish folk music in the second part and Western classical music in the third part in the novels of this period are examined.Again in these sections, the names of artists, works and instruments mentioned in the novels are presented.