Tavşan rasyonlarında ekmek mayası kullanımının besi performansı, sindirilme derecesi ve azot dengesi üzerine etkisi
The Effects of bakers' yeast added to the rabbit rations on fattening performance, digestibility and nitrogen balance
- Tez No: 80228
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAKİNE YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
59 ÖZET Tavşan rasyonlarında ekmek mayası kullanımının besi performansı, sindirilme derecesi ve azot dengesi üzerine etkisi. Bu araştırma, soya küspesi yerine katılan % 2,5, 5, 7,5 düzeylerindeki ekmek mayasının (Saccaromyces cerevisiae) büyümekte olan tavşanlarda besi performansı, sindirilme dereceleri ve azot dengesi üzerine etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Araştırmada 35 günlük, ortalama 700 g ağırlıkta 20 erkek ve 20 dişi olacak şekilde 40 tavşan kullanıldı. Her biri onar tavşandan (beş dişi, beş erkek) oluşan, bir kontrol ve üç deneme olmak üzere dört grup düzenlenmiştir. Araştırma beş hafta sürdürülmüştür. Beş haftalık araştırma süresince kontrol grubu ile birinci, ikinci ve üçüncü deneme gruplarından elde edilen canlı ağırlık artışları sırasıyla ortalama 156,5, 158,9, 146,1 ve 132,5 g, bir kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem miktarı ise 3,74, 3,86, 3,88 ve 3,96 kg bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of bakers' yeast added to the rabbit rations on fattening performance, digestibility and nitrogen balance. This investigation was carried out to determine the effects of rations containing 2,5, 5 and 7,5 % bakers' yeast (Saccaromyces cerevisiae) as a substitute for soya bean meal on fattening performance, digestibility and nitrogen balance of rabbits. In the experiment a total of 40 rabbits (20 female, 20 male) aged 35 days and weighing on average 700 g were used. They were divided into one control and three treatment groups each containing 10 rabbits (5 female, 5male). The experimental period lasted 5 weeks. The average values of live weight gain for control group, 1,2 and 3.