Çocuk alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının karar alma süreçlerinde çocuk katılımı deneyimleri
Experiences of civil society organizations working in the field of children on child participation in decision making processes
- Tez No: 802294
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN YENTÜRK, DR. AYŞE BEYAZOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin temel amacı, çocuk alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının (STK) kendi iç işleyişlerinde ve faaliyetlerinde çocuk katılımını hayata geçirmeye yönelik yaptıkları çalışmaların neler olduğu, nasıl süreçler izledikleri ve bu özelde hangi olasılıklar ve sınırlılıklarla karşılaştıklarını belirlemektir. Bu amaçla çocuk alanında çalışan Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Maya Vakfı ve Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği kurumlarının çocuklarla birebir çalışan sorumlularla derinlemesine üç görüşme yapılmış ve bu görüşmeler betimsel ve sistematik analiz yöntemi ile yorumlanmıştır. Analiz ışığında elde edilen temalar doğrultusunda kurumların bülten, rapor, kılavuz ve rehberleri incelenmiş ve görüşmelerdeki verilerle karşılaştırılarak destekleyici ve alternatif açıklamalara olanak tanıyacak alanlar tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular; Lundy modeli, Roger Hart'ın katılım merdiveni modeli ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin ilkeleri çerçevesinde yorumlanarak kurumların hangi alanlarda ve aşamalarda çocukların görüşlerini kararlara dahil ettikleri, bunu yaparken hangi yöntem ve araçları kullandıkları, sistemli ve düzenli şekilde işleyen bir mekanizmanın olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, görüşülen ve çocuk alanında çalışan üç ayrı kuruluşta STK'ların ağırlıklı olarak çocuklardan faaliyetlere dair görüşlerinin alındığı, daha sistemli ve düzenli işleyen geri bildirim mekanizmalarına ihtiyaç olduğu ve çocukların karar alma süreçlerinin başından sonuna dahil oldukları alanların kısıtlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is determining what the non-governmental organizations (NGO) of the field of children do to bring child participation into practice in their internal functioning and activities, what processes they follow, and what possibilities and limitations they encounter in this particular case. For this purpose, three in-depth interviews were conducted with people who are working in the field of children in Mavi Kalem Association, Maya Foundation and Association for Supporting Tarlabası Community institutions, and these interviews were interpreted with a descriptive and systematic analysis method. In line with the themes obtained in the analysis, the bulletins, reports, guides and the institutions were examined and compared with the data in the interviews, areas that would allow for supportive and alternative explanations were determined. The findings were interpreted within the framework of the Lundy model, Roger Hart's ladder of participation model and the principles of the Convention on the Rights of the Child. It has been determined that NGOs working in the field of children mainly receive opinions from children on activities. As a result of this study, it was made the conclusion in some matters by interviewing three different organizations working in the field of children it has been determined that NGOs tend to get opinions from children about activities, they need more systematic and regular functioning feedback mechanisms, and the areas where children are involved from the beginning to the end of the decision-making processes are limited.