Türkiye'de iktisadi kalkınma modelleme gereksinimleri 'kırsal kalkınma örneği'
Economic development modeling requirements in Turkey 'case of rural development'
- Tez No: 802416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye özelinde gelişmekte olan ülkelerdeki iktisadi kalkınma modelleme gereksinimini kalkınma iktisadı da gözetilerek ortaya koymaktır. Bu amaçla kalkınma iktisadının güncel gelişim ihtiyaçları ve özellikle Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci gözetilerek değerlendirilmiştir. Türkiye'de iktisadi kalkınma modellemelerinin gerçekleştirilmesi için iktisat biliminin çok sektörlü ve çok aktörlü modellemelerin gerçekleştirilmesinde doğru bir konumda yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ulaşılan bu sonuçtan hareketle kırsal kalkınma alanında genel özellikleri ile sorumlu aktörlerin ve mevzuat evreninin belirlendiği iktisadi kalkınma model önerisi oluşturulmuş ve böylelikle diğer alanlardaki modelleme ihtiyacına örnek teşkil etmesi ve bu alandaki gelişime katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the need for economic development modeling in developing countries, especially in Turkey, by considering development economics. For this purpose, the current development needs of development economics and especially Turkey's European Union membership process have been evaluated. It has been concluded that the science of economics is in the right position in the realization of multi-sectoral and multi-actor models for the realization of economic development models in Turkey. In addition, based on this result, an economic development model proposal was created in which the general characteristics of the responsible actors and the legislation universe in the field of rural development were determined, and thus it was aimed to set an example for the modeling need in other fields and to contribute to the development in this field.