Finansal serbestleşme ve ekonomik büyüme: Türkiye örneği
Financial liberalization and economic growth: TUrkish case
  1. Tez No: 214277
  2. Yazar: AYŞE KESKİNER MUSULLUGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalısmanın amacı; finansal serbestlesme ile ilgili temel modellere ve özellikle McKinnon-Shaw hipotezine dayalı olarak, finansal serbestlesme ile iktisadi büyüme arasındaki bagın, Türkiye için geçerliliginin arastırılmasıdır. 1970'li yılların sonunda, Keynesyen politikalar terkedilmeye, neo-klasik düsünceler hakim olmaya baslamıstır. Özellikle gelismekte olan ülkeler, kalkınma hedeflerine ulasmak için ihracata dayalı liberal politikaları benimsemeye baslamıslardır. Türkiye'de de 1980 yılından baslayarak, finansal piyasalar ile ilgili önemli reformist kararlar alınmıstır. Bu dogrultuda ilk olarak faiz oranları üzerindeki tavanlar ile döviz kuru üzerindeki kontroller kaldırılmıs, yeni finansal enstrümanlar ortaya çıkmıstır. 1989 yılına gelindiginde, tüm dünyadaki globallesme hareketinin de etkisiyle, sermaye hesapları serbest bırakılmıstır. 1980 yılı sonrası yasanan bu hızlı degisim sürecinde, bazıları küçük ancak bazıları da büyük olan ekonomik krizler yasanmıstır. Çalısmada genellikle söz konusu krizlerin sorumluları arasında gösterilen finansal serbestlesme olgusunun; faiz, tasarruf, yatırım ve nihayet ekonomik büyüme ile iliskisi irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to validate the dependency between financial liberalization and economic growth relation to Turkey in view of financial liberalization models, specifically using McKinnon-Shaw hypothesis, and to research the liberalization results by theoretical expectations. Towards end of 70s Neo-classic ideas became more dominant than Keynesyen?s politics. Specifically the developing countries had adopted the free market economy to reach their economic growth targets. Starting from 80s, Turkey had also taken important reformist decisions on financial markets. Based on these decisions, interest rate ceiling was released in first step, new financial instruments were developed, and controls over currency exchange rates were lifted. The restrictions on capital account transactions were freed due to the effect of world market globalization in 1989. During this fast transformation period after 1980, economic crisis were happened, some of them were small, but some others were big and had an impact. The study investigates the concept of financial liberalization as one of the cause of the crisis in general. Therefore relations between interest rate, saving, investment and economic growth and financial liberalization were analyzed.