COVİD-19 anksiyete ve korkusunun COVİD-19 aşılaması üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of COVİD-19 anxiety and fear on COVİD-19 vaccination
- Tez No: 802487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: COVID-19 salgını ile mücadelede hızla ve etkin bir şekilde gelişen aşılanma, önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda pandemi kişilerdeki genel sağlık düzeyini etkilemiş ve koronavirüse yönelik korku ve anksiyete gelişmesine sebep olmuştur. Çalışmamızda genel sağlık düzeyi, koronavirüs anksiyetesi ve koronavirüs korkusunun COVID-19 aşılanması üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, tanımlayıcı, kesitsel nitelikte bir çalışma olarak planlandı. Araştırmaya 12 Mayıs 2022- 12 Ağustos 2022 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası 395 hasta dâhil edildi. Katılımcılara sosyodemografik değişkenler formu, COVID-19 hastalık ve aşı geçmişi formu, Genel Sağlık Anketi-12, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) ve Koronavirüs Korkusu Ölçeği (KKÖ) ilgili sorular içeren anket formu yüz yüze uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Immunization, which develops rapidly and effectively in the fight against the COVID-19 epidemic, has an important place. At the same time, the pandemic affected the general health level of people and caused the development of fear and anxiety towards coronavirus. In our study, it was aimed to investigate the effects of general health level, coronavirus anxiety and fear of coronavirus on COVID-19 vaccination. Materials and Methods: Our study was planned as a single-center, descriptive, cross-sectional study. 395 patients aged between 18-65 years who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 12 May 2022 and 12 July 2022 were included in the study. A face-to-face questionnaire including questions about sociodemographic variables form, COVID-19 disease and vaccination history form, General Health Questionnaire-12, Coronavirus Anxiety Scale (CAS) and Coronavirus Fear Scale (CFS) were administered to the participants.