Koroner arter baypas hastalarında kırılganlık prevalansı, etkileyen faktörler ve kırılgan hastaların ameliyat deneyimlerinin incelenmesi
The investigation of the prevalence of fraility and related factors in coronary artery bypass patients and the surgical experience of fragile patients
  1. Tez No: 802488
  2. Yazar: BİLGEN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu araştırma koroner arter baypas hastalarında kırılganlık prevalansı, etkileyen faktörler ve kırılgan hastaların ameliyat deneyimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma nicel ve nitel olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşaması tanımlayıcı kesitsel tipte olup ikinci aşaması ise fenomenolojik nitel araştırmadır. Araştırma 18.02.2021-18.02.2022 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın nicel örneklemine koroner arter baypas greft (KABG) ameliyatı geçiren, çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş ve üzeri 96 hasta; nitel örneklemine amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak 14 hasta dahil edilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda hazırlanan“Sosyo-demografik ve Hastalığa İlişkin Veri Formu”,“Modifiye Fried Kırılganlık İndeksi”,“Mini Nütrisyonel Değerlendirme Testi-Kısa Formu”,“Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi”,“Charlson Komorbidite İndeksi”ve“Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından oluşturulan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Veri toplama aşamasından önce kurum izni, etik kurul onayı ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS 28.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov testi, ki-kare testi, One Way ANOVA (Tek yönlü varyans analizi), Kruskal Wallis testi ve multinominal lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to examine the prevalence of frailty in coronary artery bypass patients, related factors and surgical experiences of patients with frailty. Material and Method: The research was carried out in two stages, quantitative and qualitative. The first stage of the research is descriptive cross-sectional type and the second stage is phenomenological qualitative research. It was conducted between 18.02.2021 and 18.02.2022 at the Cardiovascular Surgery Department of Turkish Ministry of Health Uşak Training and Research Hospital. 96 patients aged 18 and over who had undergone coronary artery bypass graft (CABG) surgery and agreed to participate in the study were included in the quantitative sample of the study; and 14 patients were included in the qualitative sample using the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods. The“Sociodemographic and Disease Data Form”which was prepared in accordance with the literature, the“Modified Fried Frailty Index”, the“Mini Nutritional Assessment Test-Short Form”, the“Barthel Daily Living Activities Index”, the“Charlson Comorbidity Index”, and the“Montreal Cognitive Assessment Scale”were used to collect quantitative data. The“Semi-Structured Interview Form”created by the researchers was used to collect qualitative data. Prior to the data collection, institutional permission and ethics committee approval were obtained in addition to informed consent of the patients who agreed to participate. The quantitative data were analyzed using the SPSS 28.0 package program. Descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test, chi-square test, One Way ANOVA (One-way analysis of variance), Kruskal Wallis test and multinomial logistic regression analysis were used in the evaluation of quantitative data.