Türk çoban köpeklerinde (Kangal) böbrek fonksiyon bozukluklarında serum ve idrardaki biyokimyasal değişiklikler
Biochemical changes in serum and urine of Turkish shepherd dogs (Kangal) with renal dysfunction
  1. Tez No: 80250
  2. Yazar: BETÜL TANYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KARAGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
48 7. ÖZET TÜRK ÇOBAN KÖPEKLERİNDE ( KANGAL ) BÖBREK FONKSİYON BOZUKLUKLARINDA SERUM VE İDRARDAKİ BİYOKİMYASAL DEĞİŞİKLİKLER Türk çoban köpeklerinde (Kangal) böbrek fonksiyon bozukluklarında serum ve idrardaki biyokimyasal değişikliklerin incelendiği bu çalışmada, böbrek fonksiyon bozukluklarının doğru ve erken tanısına yardımcı olunabilmesi amaçlanmıştır. Klinik olarak sağlıklı olan 15 adet köpek kontrol grubunu, klinik olarak böbrek fonksiyon bozukluğu semptomları gösteren ve şiddetli proteinuri saptanan 20 adet köpek deneme grubunu oluşturmuştur. Her iki grupta da 2-5 yaşlarında erkek köpekler kullanılmıştır. Köpeklerden aynı zamanda toplanan venöz kan örnekleri ile kateterle alınan tek idrar örneklerinde analizler yapılmıştır. Kontrol grubundaki köpeklerin serumunda ortalama üre %24,79±2,31 mg, kreatinin %0,72±0,05 mg, protein %7,01±0,22 gr, albumin %3,43±0,13 gr, kalsiyum %9,20±0,22 mg, fosfor %2,60±0,46 mg, sodyum 150,93±1,78 mmol/L, potasyum 5,19±0,15 mmol/L, paratiroid hormon (PTH) 24,23±3,65 pg/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
50 8. SUMMARY BIOCHEMICAL CHANGES IN SERUM AND URINE OF TURKISH SHEPHERD DOGS (KANGAL) WITH RENAL DYSFUNCTION In this study in which biochemical changes in serum and urine of Turkish Shepherd Dogs (Kangal) with renal dysfunction were investigated, the purpose was to establish confirmed and early diagnosis of renal dysfunction. Twenty dogs with heavy proteinuria and suspected to have renal dysfunction were used for the Study Group and fifteen clinically normal dogs were used for the Control Group. All dogs in two groups were males and 2-5 years old age. Venous blood samples collected at the same time and single urine specimens obtained by catheterization were used for the analysis. In the Control Group, mean values of serum concentrations were; urea %24,79±2,31 mg, creatinine %0,72±0,05 mg, protein %7,01±0,22gr, albumin %3,43±0,13 gr, calcium %9,20±0,22 mg, phosphorus %2,60±0,46 mg, sodium 150,93±1,78 mmol/L, potassium 5,19±0,15 mmol/L, parathyroid hormone (PTH) 24,23±3,65 pg/ml.