Attracted to monsters: Women's desire and queer traces in Frankenstein and Carmilla
Canavarlara karşı çekim: Frankenstein ve Carmilla'da kadın arzusu ve kuir izleri
- Tez No: 802537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM CAN YAZGÜNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Toplumsal cinsiyet ve kuir çalışmalarından yararlanan bu tezin amacı, insan ve insan olmayan ilişkilerinin nasıl yeni bir öznellik doğurduğunu ve bunun sonucunda nasıl bir eşik yarattığını incelemektir. Bu ilişkileri incelerken çalışma, belirli sınırların aşılmasını, harmanlanmasını veya örtüşmesini göstermek, aynı zamanda kendi kendini tanımlama sürecini incelemek için genişletilmiş bir eşcinsellik anlayışı yaratacaktır. Mary Shelley'nin Frankenstein'ı (1818) ve Sheridan Le Fanu'nun Carmilla'sı (1872) sırasıyla, insan olmayana duyulan çekiciliğin ve bu çekicilikten duyulan korkunun, nasıl aynı anda yaşandığını inceler. Bu anlamda Shelley'nin ve Le Fanu'nun canavarları, insan partnerlerini sürekli olarak cezbetmeleri ve taraflardan birinin ölümüne kadar kurbanlarını kovalayarak iz sürmeleri açısından analiz edilecektir. Her iki eserde de aynı cinsiyette olan insan ve insan olmayan partnerler, belirli durumsal örnekler ve metinlerden yapılan alıntılarla kuir olarak yorumlanacaktır. Kadınların cinsel arzuları da kuirliğe itici bir güç olarak okunacaktır. Frankenstein'da kadının iffeti ve edilgenliğinin altı çizilecek ve Victor'un kadınlara karşı ilgisizliği, onu başka ilgi alanlarına yönelten bir etken olarak görülecektir. Böylece Victor, bilim arzusuna yenik düşecek, bu da canavarın –kuirliğin- doğmasına neden olacaktır. Carmilla'da ise, Carmilla'nın cinselliğinin serbest bırakılması, iki genç kadının tuhaf bir romantik yol izlemesi için itici güç olarak görülecektir. Giriş bölümünde, gotik edebiyatındaki kuirlik teması, lezbiyen feminizm ve kuir teorisi perspektifinden incelenecektir. Kuirlik, gotik edebiyatında sürekli kullanılan ve tekrar eden ürkütücü bir motif olarak okunacaktır. Birinci bölümde Shelley'nin Frankenstein'ı kadın karakterlerin analizi yapılacak ve Victor Frankenstein ile yarattığı canavar arasındaki ilişki yorumlanacaktır. Bu okuma ile, Dr. Frankenstein'ın yaratığa olan huzursuz çekiciliği“kuir”olarak okunacak, kadın karakterlerin bastırılmış arzuları da kuirliğe itici güç olarak gösterilecektir. Bu karakterlere, Elizabeth ve Bayan Frankenstein dahil olmak üzere çeşitli örnekler gösterilecektir. İkinci bölümde Le Fanu'nun Carmilla'sı lezbiyen feminizm ve kuir teorisi perspektifinden incelenecektir. Karakterler cinsel arzularına göre analiz edilecek ve Laura ile Carmilla'nın romantik ilişkisi değerlendirilecek, yine kuir bulunacaktır. Kadın karakterlerin cinsel eğilimleri incelenecek ve Carmilla'nın durumunda, lezbiyenliğe itici güç olmasına rağmen, aşırı güçlü ve serbest bırakılmış olarak tanımlanacaktır. Eserlerin analizinin ardından Frankenstein ve Carmilla'daki eşcinsel yönelimlerin karşılaştırması yapılacak ve bu eserlerin bir canavarın çekiciliğini nasıl yansıttığı gösterilecektir. Romanlardaki karakterlerin cinsel yönelimlerinden, insan olmayan varlıklara olan ilgilerinden ve bazı paralel motiflerden, eserlerin kuir olduğu sonucuna varılacaktır. Kadınların arzuları da, ilk eserde bastırılmış olarak bulunacak, ikinci eserde ise kuir ilişkiler sonucu vermesine rağmen güçlendirilmiş bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Drawing upon gender and queer studies, the aim of this thesis is to explore how human and nonhuman relations unravel a liminal space in which new subjectivity might be born. In examining these relations, the study might create an expanded understanding of homosexuality to illustrate the overstepping of certain borders or the blending and overlapping a series of classifications, as well as portraying a self-identification process. Mary Shelley's Frankenstein (1818) and Sheridan Le Fanu's Carmilla (1872) respectively depict how attraction to and fear of the nonhuman are juxtaposed in terms of desires, be it monstrous or sexual. In this sense, Shelley's and Le Fanu's monsters will be analyzed as they constantly lure their human partners, as well as being stalkers who chase their victims until one of the parties' death. The human and nonhuman partners, being the same sexes in both works, will be interpreted as queer with certain situational examples and quotations from the texts. Women's sexual desires will be also read as a pushing power to queerness. In Frankenstein, the chastity and passiveness of women will be underlined and the indifference towards women by Victor will be seen as a factor which makes him turn to other studies of interest so that he creates his own desire of science which results in the birth of the monster. In Carmilla, on the other hand, the unleashing of Carmilla's sexual power will be seen as the driving force for the two young ladies to pursue a queer romantic path. In the introduction, the theme of queerness in gothic literature will be explored from the perspective of lesbian feminism and queer theory. Queerness will be read as a recurring theme in gothic literature as an eerie motif that is considered as something to be avoided and escaped from. In the first chapter, Shelley's Frankenstein will be reinterpreted with the analysis of the women characters and the relationship between Victor Frankenstein and his creature. What this study will demonstrate is that Dr Frankenstein's uneasy attraction to the monstrous creature might be considered as“queer”and the motif of women's desire as the driving force. In other words, female characters' suppressed desires will be demonstrated as the driving force to queerness. These characters will be such as but not limited to Elizabeth and Mrs. Frankenstein. In the second chapter, Le Fanu's Carmilla will be examined with regard to lesbian feminism and queer theory. The characters will be analyzed in accordance to their sexual desires, and the romantic relationship between Laura and Carmilla will be evaluated and again will be found as queer. Female characters' sexual tendencies will be scrutinized and identified as overpowered and unleashed in Carmilla's case though being propulsive force to lesbianism. After the analyses of the works, there will be a comparison of the homosexual attractions in Frankenstein and Carmilla and how these works portray the attraction of a monster will be shown. It will be concluded that the sexual orientation of the characters, their interest to the nonhuman and certain parallel motifs in the novels point out the queerness of the works. The empowerment of women's desires will be also found repressed in the first work, whereas this is unleashed in the latter although giving the same result that is queerness.