Yüksek riskli gebelerde nonstress test'in değeri
  1. Tez No: 80257
  2. Yazar: MEHMET ATAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET YÜKSEK RİSKLÎ GEBELERDE HONSTRESS TES0?»ÎH BEĞERÎ Bu çalışma Ağustos 1983 - lisan 1986 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Boğum Anabilim Balı'na müracaat eden 16» sı. normal, 70» i yüksek riskli olmak üzere toplam 86 gebede yapıldı. Gebelere toplam 120 adet N.S.Î. trasesi çekildi. Fe tuşlar - reaktif ve nonreaktif diye ikiye ayrıldıktan sonra bunlar travayda görülen fötal distress, 5. dakika Apgar skoru ve doğum sonu ilk hafta içerisindeki neonatal morbidite yönünden karşılıklı olarak kıyaslandı. Reaktif fetuslarda fb'tal distress oranı % 5.2,5. dakika kötü Apgar skoru % 1.3 ve neonatal morbidite % 9.2 iken nonreaktif fetuslarda fb'tal distress ve kötü Apgar skoru % 50 »neonatal morbi dite % 60 olarak bariz şekilde nonreaktif fetusların aleyhinde - bulundu. Bu kriterlerin istatiksel analizi de anlamlı idi.p. 0.001-. olarak tesbit edildi ve bulgularımız literatür ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE NOWSTRESS TEST IE HIGH-RISK PREGIAICY Total eighty six pregnancies, who were sixteen normals and- seventy high-risk pregnancies admitted to the Department -of Obstet rics and Gynecology of Atatürk University Medical :Paculty,were studied during the period of August 1983 - April 1986» Total one hundred and twenty I.S.T. traces were recorded for all of these pregnaneies.After the fetuses we»e defined as reac