Foreign policy behaviors of middle powers under different international systems: The case of the South China Sea dispute
Orta ölçekli güçlerin farklı uluslararası sistemlerdeki dış politika davranışları: Güney Çin Denizi sorunu örneği
- Tez No: 802612
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez, Güney Çin Denizi Anlaşmazlığı'nda orta güçlerin sergilediği davranışların kapsamlı bir açıklamasını sunmayı amaçlamaktadır. Tematik analiz yöntemi ve orta güç teorisi kullanılarak, Güney Çin Denizi Anlaşmazlığı'na taraf olan orta ölçekli güçlerin davranışlarını belirlemek ve bunların teorik açıklamalarla uyumunu değerlendirmek hedeflenmektedir. Anlaşmazlığın başlangıcından bu yana, talep eden orta güçler çeşitli stratejiler izlemişlerdir. Bu çalışma, bu orta güçlerin farklı uluslararası sistemler altında sergiledikleri davranış kalıplarını incelemekte ve orta güç teorileriyle uyumunu değerlendirmektedir. Analiz sonucunda, talep eden devletler arasında belirgin bir kalıp ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, Güney Çin Denizi anlaşmazlığındaki orta güçlerin Çin'e karşı sergilediği davranışların teorik açıklamalarla uyumlu olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a comprehensive explanation to the behaviors exhibited by middle powers in the South China Sea Dispute. By employing the thematic analysis method and middle power theory, the objective is to identify the behaviors of middle powers that are party to the South China Sea dispute and assess their alignment with theoretical explanations. Since the onset of the dispute, claimant middle powers have pursued various strategies. This study examines the behavioral patterns exhibited by these middle powers under different international systems and assesses their congruence with middle power theories. Through the analysis, a discernible pattern emerges among the claimant states. Consequently, this thesis concludes that the behavior of middle powers in the South China Sea dispute vis-à-vis China aligns with the theoretical explanations.